Можеби сте слушнале колку е здраво да јадете неколку суво грозје, бидејќи на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни болести бидејќи помагаат да се регулира нивото на маснотии во крвта.

Сувото грозје се покажува како многу хранлива храна, како и повеќето јаткасти плодови, но денес ќе научите да подготвувате природен пијалок кој е многу ефикасен во спречувањето на болести.

Сувото грозје може да се конзумира во неколку форми, или како придружник во вашите салати, јогурт.

Ова се некои од придобивките:

Advertisement

-Имаа одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати
-Тоа е природен диуретик
-Има влакна кои помагаат во варењето
-Ја поттикнуваат циркулацијата на крвта

-Содржи антиоксиданси кои се борат против слободните радикали
-Спречува рак на дебелото црево

Водата со суво грозје може да биде природен пијалок со исклучително прифатлива цена. Се користи и како домашен лек поради неговите повеќекратни лековити својства бидејќи помага во обновата на телото и спречува болести.

Кога сувото грозје се рехидрира 24 часа, се добива многу вкусна течност која може да се земе во секое време од денот. А доколку сте личност која не сака да јаде суво грозје, со овој напиток кој има поинаков вкус, можете да уживате во него и да ги искористите витамините и минералите што ги содржи.

Ова се нивните својства:

– Помага да ги потиснеме нечистотиите на нашето тело
– Помага во детоксикација на црниот дроб
– Овозможува правилно варење на храната.

Поради нивните биофлавоноидни својства, сувото грозје се пренесува во вода и останува одличен антиоксиданс.

РЕЦЕПТ:

Прво измијте го сувото грозје. Потоа истурете 750 мл вода и извадете ја пред да зоврие. Сега додадете една чаша суво грозје и оставете 15 минути. Процедете и измијте со чиста вода на собна температура.

Во херметички затворен сад ставаме суво грозје. Во тенџерето ставете 1 литар филтрирана вода. Потоа истурете ја водата во садот со грозјето. Оставете да отстои 24 часа. Во фрижидер.

Можете да пиете вода наутро.

Во случај да сакате да го детоксицирате вашето тело, пијте го овој напиток на празен стомак за да ви помогне да го исчистите вашето тело. Запомнете дека можете да користите вода со суво грозје во овошни дрвја, антиоксиданси, па дури и да додадете течност во овошните салати.

Advertisement