Важно е да се излечи запекот не само поради болката, туку и поради тоа што штетните материи треба што побрзо да се отстранат од телото. Затоа е важно да пробате природни помагала

Овој џем се нарекува и медицински џем.

Причини за запек може да бидат премалку вежбање, стрес, лекови, некои витамини, премалку вода, но може да биде и несакан ефект на други болести.

Иако се чини дека запекот безопасен, тоа не е така, особено ако трае со месеци, бидејќи човекот за тоа време не се чувствува удобно во својата кожа. Се карактеризира со отежната дефекација како и тврда столица.

Advertisement

Според статистиката, секој десетти има проблеми со тоа. Важно е да се излечи запекот не само поради болката, туку и поради тоа што штетните материи треба што побрзо да се отстранат од телото. Затоа е важно да пробате природни помагала, а џемот е меѓу најдобрите.

Пациентите кои страдале од запек јаделе по една голема лажица џем дневно, што ја зголемувало фреквенцијата на празнење на дебелото црево.

Урмите имаат широк спектар на здравствени придобивки, поради што се сметаат за најздраво овошје. Тие се извор на природни влакна кои се неопходни за работата на цревата.

Природниот шеќер кој се наоѓа во урмите е совршена алтернатива на обичниот шеќер. Лесно се вари и го намалуваат гладот. Според составот на урмите, тие се природна мултивитаминска маса.

Анемичните треба да јадат урми, бидејќи тие се одличен извор на железо. 100 g урми содржи околу 0,90 железо. Железото, како дел од хемоглобинот, ја одредува носивоста на кислородот во крвта. Урмите содржат калциум, кој е корисен за дијареа. Покрај тоа, помага да се обнови цревната флора.

Рецепт за џем од лаксатив

Состојки: 150 гр урми (1 чаша), 150 гр сливи (1 чаша), 1,5 шолја зовриена вода

Подготовка: Урмите и сливите исечкајте ги на парчиња. Се става во врела вода и се варат додека не се згусне. Добиената количина треба да биде доволна за 20 порции. Овој џем е погоден за секого. Можете да го јадете сам, да го намачкате, да го додадете во снегулките…

Сувите сливи имаат хранливо дејство, се препишуваат со децении.

Тие се богати со растителни влакна и сорбитол. Тие содржат 15 пати повеќе од другите овошја.

Сорбитолот е вид на алкохолен шеќер што може да го консумираат дијабетичарите. Полека се обработува во цревата, што доведува до помека столица. Тие се добар извор на природни влакна кои се неопходни за работата на цревата.

Совети за редовно празнење на дебелото црево:

Пиј многу вода;

Јадете храна богата со влакна: овошје, зеленчук и избегнувајте лаксативи бидејќи постојат природни методи со кои можете да го забрзате варењето.

Избегнувајте млеко и кофеин.

СПОДЕЛЕТЕ ГИ ОВИЕ СОВЕТИ СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ!

Advertisement