Освен на лицето, градите, задникот или грбот, акни може да се појават и на главата. Главниот проблем за многумина повеќе не е опаѓање на косата или првут, туку мозолчиња кои не треба да се помешаат со фоликулитис или бактериска инфекција на фоликулата на косата. Акните на скалпот се токму тоа – акни кои се нарекуваат и скалп и не треба да ги земаме здраво за готово.

Трихологот Анабел Кингсли за Glamour објаснува дека акните и мозолчињата се појавуваат кога себум, мртви клетки на кожата или бактерии го затнат фоликулот на косата, а потоа стануваат воспалени. “Нашата глава е полна со лојни жлезди, па не е ни чудо ако ви се појавуваат мозолчиња овде-онде. Но, ако сте забележале многу од нив, болат и се воспалени, треба да побарате помош од лекар или трихолог”. рече Кингсли.

Причината за појава на акни на главата е поврзана со многу фактори, а еден од најчестите е употребата на агресивни шампони и производи за обликување на косата на база на масло.

ДОКОЛКУ ЧЕСТО ЈА МРСИТЕ КОСАТА, НА ПРИМЕР, СО КОКОСО МАСЛО, НЕ ЧУВА ДА ГИ ИСУШАТ АКНИТЕ, ЗАТОА ШТО ОВА МАСЛО, ИАКО хранливо, МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕТЕШКО ЗА КОЖАТА. ПА ги затнува порите и предизвикува воспаление во вид на мозолчиња, особено ако се таложи на коренот на косата поради недоволно плакнење.

Advertisement

Друг виновник, истакнува Кингсли, можеби се хормоните. „Исто како и кожата на лицето, и скалпот може да почувствува промени поради почетокот на менструацијата, па реагира така што ги исфрла нечистотиите во форма на акни. Ова се должи на зголеменото производство на природни масла, што пак ја зголемува веројатноста за затнување на порите “, објаснува тој.

Синдромот на PCOS е исто така виновен

Тесно поврзана со оваа причина е синдромот на полицистични јајници (PCOS), при кој се зголемува нивото на андрогени (машки) хормони, што доведува до зголемување на производството на себум на скалпот. Дополнително, акните можат да бидат резултат на земање на некои орални контрацептиви, но и негрижа во негата на косата и скалпот.

“Дали доволно често ја миете косата? Можеби не сте забележале дека скалпот ви е повалкан отколку што мислите. Еднаш месечно, дефинитивно треба темелно да ја третирате со специјален шампон за чистење на скалпот и да го отстраните вишокот на себум, нечистотии и насобраните производи за стилизирање. “, рече Кингсли..

Како што споменавме претходно, од голема важност е редовната хигиена, што подразбира користење на нежен шампон кој ја смирува и чисти кожата во борбата против акните и мозолчињата.

(Gloria.hr)

Advertisement