Дали сакате конечно да се ослободите од мравките во вашата куќа? Не грижете се, решенијата на оваа загатка не се комплицирани.

Со бел оцет

Одличен природен лек за мравки. Малите натрапници едноставно не можат да го поднесат мирисот на бел оцет. Ова е евтин и ефикасен начин да ги држите мравките надвор од вашата куќа. Истурете оцет и вода во сооднос 2:1 во распрскувачот и испрскајте ги критичните места. Ако забележите пукнатина за која се сомневате дека е нивното живеалиште, направете топла купка со оцет и спијте малку внатре. Внимавајте само на електричните инсталации!

Маслото од нане исто така помага

Advertisement

Како да се ослободите од мравките во бањата, а вашата бања да мириса прекрасно? Решението е етерично масло од пеперминт! Тој е ефикасен агенс против мравки и молци, ги уништува за кратко време. Измешајте 30 ml есенцијално масло и литар вода и премачкајте ги површините каде што се собираат мравките со ова средство.

Моќна алатка од кујната

Зовријте вода, додадете малку детергент за садови и сте создале одличен природен лек. Ставете ја оваа смеса во шише со распрскувач и нанесете ја на местата каде што се собираат мравките. Наместо детергент, можете да користите и обичен рендан тоалет сапун.

Не го поднесуваат мирисот на црното кафе…

Меленото кафе е докажано ефикасно средство против мравките. Овие ситни инсекти не можат да го поднесат нејзиниот силен мирис и без разлика ќе побегнат. Талогот од кафе е исто така многу добро решение.

Подгответе им гриз од пченкарно брашно или овес. Тие не можат да го сварат овој оброк. Мравките ќе уживаат во вкусна порција, а потоа ќе умрат.

Сокот од цитрус, особено лимоните, е нешто што ниту досадниот „екипаж“ не може да го поднесе. Лимонската киселина е нешто што мравките нема да го надминат.

Користете борна киселина и засекогаш кажете им збогум на мравките, лебарките, мувите и другите непоканети штетници. Натопете ги памучните брисеви во мешавина од боракс, шеќер или мед. Тоа е вистински „сладок“ отров за мравките.

Прашокот за пециво ефикасно ги одбива инсектите

Црно-жолтите мравки во станот за кратко време ќе се разотидат. Тоа е многу добро решение против мравките во градината. Во мравјалникот треба само да посипете една лажичка прашок за пециво. После тоа, прелијте го со загреан оцет и мравките ќе умрат. Ова е исто така ефикасен природен лек против црви и голтки од зелка.

Зачините се ваши сојузници

И дали знаете како да се ослободите од мравките во куќата со помош на миризливи зачини? Каранфилчето, ловоровите листови, а особено циметот ќе ги одвратат мравките со својот силен мирис. Мелените зачини посипете ги на местата каде што сте ја забележале наездата. Ќе трча со прва глава без разлика.

Нив ги поттикнува и кујнската сол

Направете природен лек за мравки само со топла вода и сол. Со помош на распрскувач, нанесете го на критичните области. Овие мали бугери нема да се осмелат да преминат на солена територија.

Advertisement