Мусака од модар патлиџан – како да не ги лижете прстите

Мусаката е вкусно јадење кое се подготвува за големо друштво и се служи веднаш по готвењето, но може и да се загрее. Оваа тепсија со неверојатен вкус се прави во многу земји. Мусака со мелено месо и модар патлиџан Рецептите за негова подготовка се состојат од различни состојки.
v

Денеска ќе зборуваме за тоа како брзо и вкусно да подготвите мусака со модар патлиџан и мелено месо. Потребни состојки: Домати – 0,5 кг; Син домат (модар патлиџан) – 1 кг; Мелено свинско или говедско месо – 600 g; Различни бои на пиперки за салата – 200 g; Кромид – 150 g; Сончогледово масло; Сол; Зачини; Мешавина од билки по вкус; Црн пипер, по можност свежо мелен.

Рецепт за мусака со мелено месо и модар патлиџан:За подготовка на оваа мусака пожелно е да се користат млади патлиџани со тенка кора и ситни семки. Тогаш тепсијата ќе биде нежна по вкус.

Advertisement

За да го направите јадењето зачинето, треба да земете слатки сорти месести домати и зелена салата. Накратко, производите мора да се изберат. Начин на подготовка: Модрите патлиџани измијте ги, исушете ги, отстранете ги непотребните делови и кора. Исечете го зеленчукот на попречни сантиметарски кругови. Префрлете ги парчињата зеленчук во сад, покријте ги со растително масло и добро измешајте. За оние кои не сакаат горчина, пред да се сварат модрите домати се потопуваат во солена вода и се оставаат да отстојат дваесетина минути. Во тоа време, тие ќе испуштат сок и горчината ќе исчезне.

Сините домати префрлете ги во плех покриен со масло, ставете ги во рерна да се печат додека не се испразнат. Измијте ги доматите, поделете ги на два дела. Едниот дел исечете го на тенки парчиња, другиот попарете го со топла вода, отстранете ја кожата и исечете ги со нож на мали парчиња.

Подгответе ги пиперките: исечете ги рабовите, извадете ги сите семки, исечете ги на кругови. Излупениот кромид се сече на половина прстени, се префрла во тава со масло и се динста на средна топлина. Потоа додадете го меленото месо, зачинете со црн пипер, посипете сол по вкус и зачини. Промешајте ја оваа маса и вриете на тивок оган под капакот десет минути. По ова време, додадете ја доматната маса, измешајте и динстајте исто време.

Филот за тепсијата не треба да биде течен, сокот целосно да испари.Поголемиот сад за печење намачкајте го со масло, на површината намачкајте еден дел од печениот модар патлиџан. Одозгора ставете половина од зачинетата месна маса, потоа прстените од бибер и прстените од домати.

Потоа повторете го слојот од модар патлиџан и мелено месо. Украсете со преостанатиот зеленчук, прелијте го садот со 200 мл зовриена вода и печете во рерна на 200 степени. Времето за готвење на ова јадење во рерната варира од 30 до 45 минути. За тоа време зеленчукот треба да биде добро сварен и добро испечен, а целата течност да зоврие.

Исто така, ова јадење може да се подготви и на бавен шпорет. Подготовката и уредувањето на производите се изведуваат на истиот принцип. Конечно, треба да ја изберете опцијата „Печење“ и да го поставите тајмерот на 50 минути. Грчката мусака со мелено месо и модар патлиџан одлично оди со бешамел сос. Може да се консумира и топла и ладна храна.
Добар апетит!

Advertisement