Брадавиците се болест предизвикана од хуманиот папилома вирус, попознат како ХПВ. Тие обично се појавуваат на рацете, но можат да се појават насекаде по телото.

Вообичаените процедури за отстранување на брадавиците звучат бизарно, како горење, стругање, замрзнување, пржење. Но, за среќа, постојат и голем број природни препарати, кои можат да послужат како лек за брадавици.

Конвенционалните медицински препарати како што се оние споменати погоре може или не можат да бидат ефективни. Често по овие третмани, брадавиците се враќаат, а понекогаш и во поголем број.

Природни препарати како лек за брадавици

Advertisement

Наместо вообичаените, можете да пробате некои народни лекови за брадавици кои го издржале тестот на времето, а можете да ги правите дома. Прочитајте некои од најпопуларните подолу.

Кората од бреза или врба

Брезата има две антивирусни супстанци, бетулин и бетулинска киселина, а содржи и салицилати. Земете парче кора, намачкајте го и врзете го со завој или панделка така што долната страна ќе лежи на брадавицата или повеќе.

Чувајте го така додека кората не се исуши. Повторете го процесот со ново парче кора додека не исчезнат брадавиците. Можете исто така да направите прав од чај од кора од бреза и да го втриете на брадавицата.

Без разлика дали ја користите првата или втората варијанта, ефектот е ист. Доколку сте поблиску до врба, истата постапка можете да ја направите и со кора од врба.

Млеко од глуварче како лек за брадавици

Глуварчето е многу ефикасен лек за брадавици. Поточно млекото од глуварче кое излегува од дрвото од цветот на глуварчето кога го собираме. Едноставно со ова млеко намачкајте ги брадавиците во неколку слоеви додека не се исуши. Нанесете млеко од глуварче неколку пати на ден.

Смоква како лек за брадавици

Уште од античко време, смоквите се сметаат за одличен лек за проблеми со израстоци на кожата, како што се брадавиците. Доволно е половина од свежото овошје да нанесете на проблематичното место на телото, да го завиткате и да го оставите преку ноќ, а наутро да го исплакнете со топла вода.

Понекогаш е потребно да се повтори постапката и до пет пати за да се отстранат брадавиците. Исто така, млекото од листовите од смоква е одличен лек за брадавици. Извадете го смоквиниот лист и истријте ги брадавиците како кај глуварчето.

Росопасот е најдобриот природен лек за брадавици

Најдобар метод за отстранување на вирусните брадавици е да се подмачкуваат брадавиците со млеко од растението розопа, 3 до 4 пати во интервали од 2 до 3 минути.

Постапката повторете ја најмалку три пати на ден. Оваа интензивна терапија ќе даде максимални резултати.

Млекото од растението розопа се добива веднаш штом ќе го откинете растението и така се мачка од растението и се трие директно на брадавицата. Кога млекото ќе се потроши, откинете дел од растението и продолжете со подмачкување.

Лимонот како природен лек за брадавици

Внатрешното бело јадро на лимонот содржи масло со силни антисептички својства. За да ги отстраните брадавиците, закачете парче лимон на брадавицата пред спиење. Повторете ја постапката неколку дена.

Исто така, за да го подобрите ефектот, можете да измешате лимон со јаболков оцет. Изрендајте го лимонот, посипете го со малку оцет и оставете го да отстои неколку дена. После тоа, подмачкајте ги брадавиците со добиената смеса, брадавиците гарантирано ќе исчезнат.

Извор: narodnilijek.com

Advertisement