Ако сакате да се свртите кон здрава исхрана и да слабеете еве еден едноставен рецепт за напиток кој го намалува апетитот.

– 3 лажици брашно од хељда

– 1 литар вода

– 1 лажица мед

Advertisement

Брашното од Хељда разматете го во чаша ладна вода, а остатокот од водата ставете го да зоври па постепено сипувајте од брашното. Се добро измешајте на тивок оган 5 до 7 минути. Откако ќе се олади додадете една лажица мед и, чувајте ја во фрижидер и конзумирајте по една чаша пред јадење.

Advertisement