НАПРАВЕТЕ САМО Овесно млеко: Евтино е, здраво и совршена замена доколку сте нетолерантни на лактоза

Еве како сами да направите овесно млеко.
За сите оние кои не пијат кравјо млеко од здравствени или други причини , голема среќа е што живееме во време кога има многу замени што можеме да ги користиме наместо животинско млеко. Една од тие здрави замени е дефинитивно овесното млеко.

Како да се подготви овесно млеко?
Многу едноставно! Во блендер истурете четири шолји вода и шолја овесна каша, па измешајте со голема брзина. Потоа добиената смеса процедете ја низ чиста крпа или газа.

За да ја добиете идеалната густина на млекото, не мешајте премногу долго. Ова може да предизвика вашето млеко да добие лигава текстура. Доволно е до 45 секунди. Ќе добиете и непожелна текстура ако натопите овесна каша. Затоа, сувите снегулки измешајте ги со вода во блендер без претходно натопување.

Advertisement

Истото се случува и со загревањето на млекото, па затоа исто така не се препорачува. За подобри резултати и што е можно потечна структура, процедете го млекото двапати. Така се отстранува вишокот скроб и се намалува можноста млекото да стане лигаво.

Ако не се грижите дали млекото се одвојува за време на складирањето во фрижидер, сосема е нормално млекото без лактоза. Само добро протресете го пред употреба. Вака подготвеното млеко можете да го чувате до 5 дена.

Состојки:

  • 1 чаша овесна каша
  • 4 чаши вода (ако сакате погусто млеко, намалете ја количината на вода)
  • прстофат сол
  • 1лажица а сладост – можете (по желба) да користите јаворов сируп

    Подготовка:

Истурете ја овесната каша во блендер, додадете го додатокот за вода по желба. Добро измешајте за да добиете погуста смеса. Приближно 30 до 45 секунди. Не мора да биде целосно мазна смеса. Пробајте по ваш вкус и додадете состојки по потреба. Двапати процедете ја смесата преку густа крпа или газа. Истурете млеко во шише или друг сад и ставете го во фрижидер.

Advertisement