Здрав, вкусен, обилен оброк.

Неопходно е:

  • 500 гр крупен грав
  • 500 гр кромид
  • 1 глава лук
  • 250 мл. масло
  • цевена пиперка мелена
  • црн бибер
  • 1 сушена пиперка

Подготовка:

Гравот убаво измијте го, па истурете вода да кисне и варете 3-4 минути. Истурете вода исплакнете и истурете нова вода. Ставете 2 лажици масло, неколку зрна пипер, ловоров лист.

Advertisement

Додадете пипер и мелена пиперка, мелен пипер со Се добро измешајте.На дното ставете малку масло од шерпата каде што е кромидот и ставете неколку лажици сварен грав.

Одозгора наредете пржени црн кромид, потоа бел исечкан, па повторно додадете грав и кромид. Завршете со грав и прелијте со масло. Се става во рерна и се пече околу 30 минути убаво да се испече и малку да се испари течноста.

Advertisement