Направен е од само три состојки и ги смирува респираторните органи

Кога другите начини не успеваат, секогаш можете да се свртите кон народни лекови за постојана кашлица.

Причините за кашлица можат да бидат различни, а најчеста е инфекција на респираторниот тракт како настинка или грип.

Кашламе и поради алергии, астма, цигари, а тоа е рефлексна реакција на организмот која се обидува да го олесни дишењето.

Advertisement

Кога се појавува навечер, тоа е особено досадно бидејќи влијае на квалитетот на нашиот сон. Иако секоја постојана кашлица треба да ја прегледа лекар, дефинитивно може да се обидете да ја ублажите непријатноста со природен пијалок.

Пијте еден час пред спиење и ќе ви помогне да имате мирна ноќ.

Компоненти:

  • 400 мл врела вода
  • 2 средни банани
  • 2 лажички мед.

Подготовка:

Во тенџере зовријте вода. Кога водата ќе се загрее, излупете ги бананите и изгмечете ги со вилушка или лажица. Ставете ги во тенџере и додајте ги зовриена вода. Оставете да отстои половина час. Кога смесата ќе се олади, додадете мед.

Бананите поради високиот процент на калиум што го содржат, го намалуваат крвниот притисок, исто така се богати со натриум, поради што се добар диуретик и помагаат да се елиминира насобраниот вишок течност во организмот. Тие исто така содржат ензим со антиинфламаторни својства, поради што му помагаат на телото да се бори против инфекции и бактерии.

Медот е одличен антиоксиданс, го стимулира варењето и метаболизмот, ја лечи кожата (од рани и изгореници), а исто така е добар пробиотик, го зајакнува имунолошкиот систем, го забрзува закрепнувањето на телото

Advertisement