Ова растение има широка примена во народната медицина.

Мајчината душица зазема важно место во народната медицина, а науката се согласува дека ова растение има многу благотворно влијание врз здравјето на луѓето.

Листот од ова растение, од кој се подготвува чај, е корисен за решавање на респираторни проблеми, женски и главоболки

Ако имате своја мала градина со зачини, мајчина душица треба да биде меѓу другите билки. Доколку го немате, можете да го набавите во најблиската продавница за здрава храна.

Advertisement

Рецептот за сируп од мајчина душица веќе некое време кружи на интернет, а многумина се огласуваат со коментар дека им помогнал при кашлица , уште од првиот ден на употреба.

Компоненти

  • 3/4 шолја мед
  • 1 и пол шолја вода (додадете уште ако сакате да ја разблажите кога сирупот е готов).
  • 2 грста свежа мајчина душица
  • 1 парче ѓумбир .

Подготовка

Во водата ставете мајчина душица и ѓумбир. Гответе додека водата не зоврие.

Кога ќе зоврие, оставете да се крчка 5 до 10 минути. После тоа тргнете го од оган.

Постепено додавајте мед и промешајте. Оставете ја смесата да отстои половина час до еден час.

Најдобро е сирупот да се прелива во стаклено шише и да се чува во фрижидер.

За возрасни се препорачуваат 3 до 5 лажици дневно, додека за деца 3 до 5 помали лажици.

Имајте на ум дека овој сируп не е замена за ниту една редовна терапија и строго се препорачува да се консултирате со вашиот избран лекар или фармацевт за неговата употреба. Исто така, не се обидувајте да го користите доколку сте алергични на некоја од споменатите состојки.

Advertisement