Кумис се смета за најдобриот руски народен лек кој ја обновува микрофлората на желудникот, затоа ви препорачуваме да го пробате следниот рецепт што е можно поскоро.

Растворете 2 лажици мед во чаша врела вода. Промешајте добро и истурете во голема тегла. Додадете 2 лажици кефир и литар млеко. Промешајте, покријте со два слоја газа и ставете го на топло место да отстои три дена. Потоа додадете лажичка сув квасец, промешајте и повторно покријте со газа.

Веднаш штом ќе забележите дека почнаа да се појавуваат меурчиња во теглата, кумисот е подготвен. Ставете ја теглата во фрижидер и пијте 0,5 дл половина час пред јадење три пати на ден, најмалку две недели.

Предупредување: Возачите не треба да пијат куми пред да седнат зад воланот, бидејќи содржи мала количина алкохол.

Advertisement
Advertisement