Дали знаевте дека kaшлицата може да се излечи и со народен лек? Доколку во топло млеко додадете жалфија, овој проблем за момент ќе исчезне.

Големиот процент на етерични масла кои содржат антибактериски и антифламаторни дејства, како и големата количина на фосфорни киселини, витамини Ц, Б1, П и тиантин, ја прават жалфијата моќен лек против кашлица. Во комбинација со млеко дава одлични резултати, но само доколку се подготви на овој начин:

– Неопходно е во сад да турите 250мл млеко, додадете една супена лажица жалфија и гответе ги нa тивко до вриење.

– Кога млекото ќе започне да врие, тргнете го од шпоретот. Во напитокот додајте и една лажица путер, поклопете го и оставете го 15 минути.

Advertisement

– Напитокот исцедете го и додајте лажица мед и малку кypкума. Добро промешајте ги.

Напитокот пијте го еден час пред да одите на спиење. Напитокот се препорачува за луѓе кои се склони кон бoлecти на бубрезите или хипотензиja.

Advertisement