Дарин Олиен е љубител на здравата исхрана и меѓународно признат експерт во областа на исхраната и здравиот начин на живот. Неговата книга „Energy in a Plate: Five Sources of Superpower“ се заснова на практични совети кои ќе ви помогнат подобро да се разберете себеси, вашето тело и да почнете да живеете подобро денеска.

Ви носиме 12 совети што мора да ги следите секој ден:

1. Пијте најмалку 30 мл вода за килограм телесна тежина, или по можност повеќе (лице со тежина од 55 килограми треба да пие најмалку околу 1,7 литри вода). На секој литар вода додадете околу една четвртина од лажичка хималајска сол. Протресете го шишето пред да пиете вода и уживајте.

2. Избегнувајте шеќер, но и концентрирани засладувачи како пченкарен скроб, како и вештачки засладувачи – кои се уште полоши од шеќерот. Обидете се да го сведете шеќерот на минимум. Нека биде најмалку 10 грама по оброк.

Advertisement

3. Отфрлете ја индустриски преработената храна. Јадете само варена, домашна храна, по можност зеленчук, овошје и месо.

4. Пред јадење, вдишете длабоко и изразете благодарност. Завршете го јадењето кога ќе бидете сити 80%. По 10 минути, ќе се чувствувате целосно задоволни.

5. Не жалете се на другите луѓе и дека ве водат кон лош начин на живот. Сами одлучувате што да ставите во уста. Не се жалете на животот. Ако нешто не ви се допаѓа, сменете го. Ова е вашиот живот – не трошете го!

6. Подгответе големи порции салата со билки, мешунки, овошје, семки, јаткасти плодови… Купете си голема чинија за салата. Не се ограничувајте. Јадете салата колку сакате…

7. Секогаш носете облека од природни ткаенини – органски памук, лен, свила, волна, коноп. Кожата е најважниот орган, за кој за жал имаме малку почит. Облеката што содржи вештачки материјали го уништува нашиот најголем орган – кожата.

8. Дишете длабоко. Дишењето од носот е еден од најдобрите начини за ослободување од стресот.

9. Обидете се да не пиете кафе секој ден. Само ти се чини дека не можеш да издржиш без кафе. Постојат многу покорисни начини за надополнување на енергијата. Запомнете, кафето ја зголемува киселоста на телото и тоа ги негира сите негови придобивки.

10. Ладната вода лечи. Завршете го туширањето со ладна вода. Излезете на ладен ден во маица. Благата настинка го стимулира имунолошкиот систем, го интензивира согорувањето на мастите и ја продолжува младоста.

11. Спијте во целосен мрак – без телефон, часовник, таблет или ТВ. Не дозволувајте светлината од улицата која се појавува низ завесите да влезе во вашата соба. Ако не можете да си обезбедите темнина, спијте со врзани очи.

12. Слушајте се себеси, вашето искуство, интуиција, тело …

Advertisement