Кога станува збор за готвењето, Гордон Ремзи е дефинитивно ризница на знаење.

Можеби сè уште не знаете како да подготвите совршено месо. Ако месото често ви останува суво, лепливо или ви се допаѓа да јадете стиропор, сигурно е дека нешто не правите како што треба. Затоа добро следете го советот на Ремзи:

1. Зачинете го месото пред печењето

Ремзи советува бибер, многу рузмарин и лук.

Advertisement

2. Фрлете го месото во тавата пред да го ставите во рерна

За да ги задржи месото соковите, потребно е да го фрлите на силен оган, пред да го ставите во рерна. Месото треба да добие кора од сите страни. Ако, пак, имате преголемо парче, ставете го месото на највисока температура и печете го десет минути пред да ја намалите температурата.

3. Покријте го свинското месо при печење

Трикот на Ремзи за најдобро печено свинско месо вклучува алуминиумска фолија или капак. Во зависност од температурата во рерната, покривањето на свинското пече помага да се зачува неговиот сочен вкус, а исто така го намалува собирањето.

4. Намачкајте ја свинската кожа со масло

Намачкајте ја кожата со многу масло додека свинското месо се пече, така ќе се ослободите од маснотиите и ќе и помогнете да добие вкусни, крцкави плускавци.

5. Месото се пече на одредена температура

Ремзи не советува дека најдобрата температура за подготовка на свинско месо во рерна е 165 степени.

6. Како да ја направите кожата крцкава

Оцетот се покажа како феноменален. За време на печењето премачкајте го печењето неколку пати

Advertisement