Доколку често имате проблеми со болки во грлото и крајниците, ве советуваме да го направите овој природен лек. Земете 800 грама мелени семки од ким и прелијте ги со 200 милилитри вода, па варете 15 минути.

На крајот ќе добиете смеса која личи на талог од кафе. Процедете ја смесата, па додадете уште 50 милилитри вода и повторно зовријте ја. Извадете ја смесата од изворот на топлина и додадете една лажица коњак(ракија) во неа.

Земете една лажица од оваа смеса на секои 30 минути. По само 2 часа, болките во грлото ќе исчезнат.

Третманот можете да го завршите по четири часа. Закрепнувањето е загарантирано. Многу луѓе ги пробале овие природни домашни лекови.

Advertisement

Еве што можете да почестите со црн пипер, лимон и морска сол:

БОЛКА ВО ГРЛОТО – ослободете се од неа со комбинирање на 1 лажица свеж сок од лимон, половина лажица црн пипер и една кафена лажичка вода во чаша топла вода. Исплакнете неколку минути неколку пати на ден, ублажете ја болката во грлото и спречите кашлица.

ЗАТНАТ НОС – измешајте еднакви количества црн пипер, ким, цимет и семки од кардамон , изматете и сомелете додека не стане прашок. Полека мирисајте ја смесата и кивајте.

КАМЕН во жолчката – во вашата жолчка се формира цврсто воспаление од дигестивните течности. Земете 3 дела маслиново масло и 1 дел лимон и црн пипер за да се ослободите од камењата.

Чир – лекувајте ја слузокожата во устата со лажица хималајска сол во чаша топла вода после секој оброк.

АСТМЕН НАПАД – се препорачува оваа смеса секогаш да ја имате при рака доколку некој од вашето семејство има астма.
Подготовка: Во чаша зовриена вода додадете 10 зрна бибер, 2 пупки лук. Оставете да врие 15 минути, а потоа измешајте ја смесата, ставете во стаклена чаша со капак. После тоа, додадете 2 лажици суров мед и оставете да се излади. Чувајте го во фрижидер две недели. Ако сакате поубав вкус земете смеса со млеко.

БОЛКИ ЗА ЗАБОТ – половина лажичка бибер и масло од лук, измешајте ги заедно за да залечите воспален заб. Нанесете ја смесата на забот.

НАСТАНА И ГРИП – Исцедете 1/2 лимон во голема чинија со зовриена вода за да се ослободите од честите настинки. Ставете ја пулпата и излупете ја и оставете ја во водата 10 минути. Потоа отстранете го лимонот, додадете една лажица органски суров мед и испијте онолку колку што ви треба за да почувствувате олеснување.

Advertisement