Неверојатна арома и бескомпромисни дамки: Домашен течен прашок за перење – излегува околу 30 денари за литар!

Сакам да споделам со вас одличен рецепт за домашен прашок за перење со неверојатен ефект по рецептот на г-ѓа Данаилова, која беше многу љубезна да ни го

Исто така е многу евтин и не може ни да се споредува со оние од продавницата. Производството на пудра од 7 литри чини 3-4 лева, а ефектот ќе ве изненади.

Состојки: 1 сапун (било кој, користам сапун од алое вера поради мирисот), 300 мл сода бикарбона , Мешалка за содата лесно и брзо да се раствора.

Advertisement

Ова се предностите на домашниот препарат:

– омекнувач на вода – за натопување многу извалкани алишта (работна облека, комбинезони) – погоден за автоматски машини за перење – ја зголемува ефикасноста на прашокот за перење – спречува таложење бигор – погоден за плакнење буриња пиво – за прилагодување на pH на базени

Подготовка: Изрендајте го целиот сапун во тенџере. Премерете 1 литар вода во мерна чаша и истурете во тенџерето. Гответе додека не се раствори – околу 5 минути. Истурете ја готовата маса во кофа.

Во мерна чаша истурете 300 мл сода бикарбона. Земете ја содата во мерната чаша, додадете и 1 литар топла вода и мешајте додека не се раствори.

Во кофата истурете 5 литри ладна или млака вода и додадете ја содата. Промешајте. Ќе видите дека се згуснува.

Останува смесата да се истури во претходно подготвени садови (шишиња). Прашокот за перење е готов. Времето за подготовка на 7 литри прашок е околу 20 минути.

Овој производ е одличен и за многу извалкани кујнски крпи (го користам за киснат ако се во многу лоша состојба и за вриење, како и за работна облека, дамки…)

Advertisement