Темпераментните луѓе, кои имаат мала отпорност на стрес, се склони кон мигрена. Освен тоа, предиспозицијата може да биде и наследна, а појавата на главоболки може да зависи и од полот (жените страдаат од мигрена почесто од мажите). Постојаниот стрес и нервоза исто така имаат сериозно влијание врз здравјето.

Покрај овие фактори, голема улога во тоа има и квалитетот на исхраната. Научниците открија дека недостатокот на одредени витамини и макро елементи може да биде причина за главоболка.

Составивме листа на такви витамини и макро елементи:

1. Фолна киселина – витамин Б12

Advertisement

Поради недоволната содржина на овие супстанции во телото, човекот станува заборавен, расеан, раздразлив. Освен тоа, кога ќе се појави главоболка, земаме лекови кои содржат аспирин и го намалуваат нивото на фолна киселина и витамин Б12.

За да го надоместите овој недостаток, треба да јадете спанаќ, тиква, брокула, аспарагус, авокадо, цвекло, моркови и јајца. Обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана и ќе видите дека ќе се чувствувате подобро.

2. Бакар и железо

Тие се исто така важни макро елементи. Нивниот недостаток најчесто се јавува кај жените, а тоа доведува до развој на анемија, мигрена, хипотензија, депресија и замор. Овие важни материи можете да ги добиете од ореви, грав, козјо сирење, авокадо, зелена салата, семки, црн дроб, алги.

3. Витамин Б6

Недостатокот на овој витамин доведува до развој на васкуларни заболувања. За да го спречите ова, јадете повеќе грав, црн дроб, свеж зеленчук, житарки. Ова ќе го зачува здравјето на виталните органи, како што се срцето и мозокот, а исто така ќе го зајакне нервниот и кардиоваскуларниот систем.

4. Витамин Д

Важен витамин кој се создава во телото кога е изложен на сончева светлина. Во есен-зимскиот период нема доволно сонце, па мора да се погрижите исхраната да содржи храна богата со овој витамин, како јајца, мешунки, црн дроб, морски плодови и сите млечни производи.

Не заборавајте дека здравата исхрана, спиењето, прошетките на свеж воздух и вежбањето се клучот за здравјето и долговечноста! Здравиот начин на живот ја намалува зачестеноста и интензитетот на мигрената.

Извор: uspesnazena.com

Advertisement