Ловорот е многу честа состојка во многу домаќинства, но многумина не се свесни дека неговите листови се исклучително корисни и може да се користат за подготовка на лековито масло кое на многу начини го подобрува здравјето.

Некои од лековитите својства на ловоровите лисја:

  • Го зајакнува имунитетот
  • Го чисти дебелото црево
  • Го смирува нервниот систем
  • Стимулира потење
  • Ја забрзува активноста на мозокот
  • Ги смирува болките во зглобовите и ги лекува проширените вени

Еве како да направите масло од ловоров лист:

Компоненти:

Advertisement
  • 30 грама ловорови листови
  • 250 мл маслиново масло

Начин на подготовка:

Изгмечете ги листовите и прелијте ги со маслиново масло. Префрлете ја смесата во стаклено шише и добро затворете. После тоа, чувајте го шишето на темно и ладно место следните две недели, повремено тресејќи го шишето.

По 14 дена исцедете го маслото со газа и истурете го во соодветен сад и чувајте го на темно место.

Ова масло може да се користи за масажа на болни зглобови. Само загрејте го на пареа и втријте го на болните места.

Може да лекува и тешки главоболки ако го масирате маслото во слепоочниците.

Го стимулира апетитот и ги смирува болките во стомакот и цревните проблеми.

Ако се користи како лосион, ова масло може да лекува акни и разни кожни заболувања.

Ова масло ќе ги ублажи и болките во увото и мигрената, а можете да го користите и за намалување на телесната температура, наместо аспирин. Покрај тоа, ги нормализира функциите на црниот дроб и бубрезите.

Advertisement