Нашите баби ни го открија овој магичен природен „лек“.

Сите кашлаат и ‘рчат, а многумина одат на боледување. Кога ќе влезете во аптека, од полиците ве чекаат безброј сирупи за кашлица, кои воопшто не се евтини. За среќа, постојат повеќе природни и поевтини алтернативи кои навистина функционираат.

Едниот е шербетот од млеко и карамелизиран шеќер, кој сите добро го знаат, бидејќи нашите баби и мајки со задоволство ни го подготвуваа кога сме болни и имаме кашлица.

Рецепт за шербет

Advertisement

Компоненти:

  • 3 лажички шеќер
  • 2 dl млеко
  • 5 г путер

Подготовка:

Во мал шерпа или ѓезве ставете шеќер и оставете го на умерен оган да се карамелизира. Погрижете се карамелот да не изгори. Со млекото прелијте ја растопената карамела. Карамелот ќе се кристализира и стврдне.

Се оставаат на оган и додека се меша се чека да зоврие шербетот. Кога карамелот ќе се стопи во млекото, додадете го путерот, промешајте и истурете во шолја малку да се излади. Пијте додека е топло.

Advertisement