Следниот пат кога ќе се најде на вашата маса, размислете добро дали да го фрлите стебленцето. Покрај тоа што се цени во исхраната, младиот кромид има повеќекратна употреба.

Алтернативната медицина го смета младиот кромид за неверојатно вредна и здрава храна која делува на телото внатре и надвор.

Освен што помага при настинки и притисок, има и антивоспалителни својства, а делува и против габи, стрес и замор.

Но, освен што се цени во исхраната, младиот кромид е многу ефикасен и на други начини.

Advertisement

1. Болки во грлото

Кромидот исечкајте го на парчиња или можете да додадете рендан ѓумбир и сол и сето тоа ставете го во ленена кеса или крпа и загрејте го. Топлиот компрес завиткајте го во друга крпа или крпа и ставете го на воспаленото место (грлото, градите, дланките или грбот).

2. Отечени нозе

Гответе го младиот кромид неколку минути. Измешајте го со блендер (додадете многу малку вода доколку е потребно) додека смесата не се претвори во паста. Оваа паста нанесете ја на отечените делови на нозете. Овој рецепт се користи стотици години и е многу ефикасен.

3. Шмркачки нос

Исцедете го кромидот и натопете ја памучната волна или влошките во неговиот сок. Нанесете таков влажен компрес на носот и областа на синусите.

Извор: avaz

Advertisement