„Јас страдам од артритис и постојано се соочувам со болки во зглобовите кои понекогаш ме спречуваат дури и да станам од кревет“, вели една жена која сакаше да остане анонимна.

„Една жена ми кажа за рецепти кои најчесто ги чувала во тајност, но сега направи исклучок.

Рецепт:

  • 1 модар патлиџан со средна големина,
  • 1 литар вода.

Измијте го модар патлиџан, исечете го на прстени и ставете го во врела вода. Исклучете го шпоретот и оставете го додека не се излади водата, а потоа одделете 760 мл од таа течност и ставете ја во фрижидер. Оваа смеса е за внатрешна употреба, односно за пиење.

Advertisement

За надворешна употреба, направете го следново:

Додадете 250 мл маслиново масло во 250 мл од течноста што претходно ја заштедивте и ставете ја таа смеса во фрижидер.

Начин на употреба:

  • Наутро испијте 250 мл и нанесете на болното место
  • Пред ручек и пред вечера испијте уште 250 мл

„По десет дена од користењето на овој природен лек, не само болката ќе исчезне, туку и самата причина за болката“, рекла жената.

Advertisement