Јаболкото е богато со влакна кои го намалуваат холестеролот. Секако, би било добро да се јадат јаболка кои не се испрскани или кои биле малку испрскани со хемикалии.

Сакате зеленило, салати, зеленчук, но немате време за готвење, полесно ви е да фрлите ќофтиња во тава и веднаш да се заситите. Но, еве што вели д-р Таснеем Бхатија, кој ја напишал книгата „Што јадат лекарите“.

Јајца

Богати се со витамин Б, добри се за мозокот, ја подигнуваат енергијата, расположението и будноста. Особено квалитетните јајца на оние кокошки кои трчаат и колваат трева. Имаат една третина помалку холестерол и шест пати повеќе витамин Д.

Advertisement

Мешунките
Тие се полни со антиоксиданси, протеини и влакна, помагајќи да се намали ризикот од дијабетес, срцеви заболувања и дебелина. Мешунките ги чистат токсините, холестеролот и естрогенот.

јаболко

Богат е со влакна кои го намалуваат холестеролот. Секако, добро би било да јадете јаболка кои не се испрскани или кои се малку испрскани со хемикалии.

Зелен чај

Полн е со антиоксидантни полифеноли, кои помагаат да се намали ризикот од рак на дебелото црево, дојката, желудникот, белите дробови и простатата.

Кефир

Кефирот е полн со протеини и калциум, помагајќи да се намали телесната тежина.

Јаткасти плодови

Постарите луѓе кои консумирале храна богата со витамин Е и омега-3 киселини имале помало намалување на мозокот. Оревите помагаат и во согорувањето на калориите.

Кафе

Кафето е еден од најбогатите природни извори на антиоксиданси. Истражувањата покажуваат дека кафето го намалува ризикот од рак на дојката и црниот дроб. Кофеинот од кафето го забрзува метаболизмот за 16 отсто, пишува healthliving.msn.com.

Advertisement