Ова е рецепт за совршено тесто кое секогаш делува. Забележете го бидејќи сигурно ќе ви стане омилен и само на овој начин.

Компоненти

  • 1 кг брашно
  • 500 мл млако млеко
  • 200 мл јогурт
  • 2 јајца
  • 2 лажички сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 коцка квасец

Подготовка

Во сад ставете килограм брашно и на средина направете шуплина во која ќе ставите малку млако млеко и ќе го распарчите квасецот и сето тоа посипете го со една лажичка шеќер. Потоа оставете го квасецот да „одува“.

Advertisement

Покријте го тестото со крпа и оставете го да нарасне. Кога тестото добро ќе нарасне, од него можете да направите што сакате: кифлички, колачи…

Доколку не го консумирате целото тесто истиот ден, можете да го чувате во фрижидер и да го користите следните неколку дена.

Advertisement