Боквица расте насекаде околу нас, а за неа малку се знае. На пример, дека постојат два вида, сексуално различни. Машки хлебните (Plantago lanceolata) е повеќегодишно растение со мелени, тесни, голи лисја. Поради својот изглед го нарекуваат и коњски ребра, мала боквица, жиловлак, кончула, хлебните. На врвот на растението е зелено-кафеав цветен шип.

Лековит дел е коренот, листовите пред цветање, а семките по созревањето. И покрај тоа што и двете шипки се сметаат за исклучително ефикасни, некои експерти го претпочитаат мажјакот. Состојките во него помагаат при респираторни заболувања.

Тие се исклучителен природен лек за белодробна астма, алвеоларно воспаление, кашлица, па дури и туберкулоза. Посебно е погоден за деца, бидејќи неговиот сок е вкусен, особено кога е засладен со мед. Чајот од листот се пие што потопол.

Свежо искршените листови се користат како облога на местото на каснување од инсекти или каснување од змија, или рани кои тешко се лекуваат. Сокот од свежи листови се нанесува на раната, го запира крварењето и го забрзува заздравувањето, го спречува воспалението и ја смирува болката. Исто така, обвивката од листот ги лади и ги одмора стапалата по поголеми напори.

Advertisement

Женката широколисна (Plantago major) е исто така повеќегодишно растение, но со листови во облик на розета. Тие се со јајцевидна форма, додека стебленцето на цветот е исправено и тркалезно со долгнавест цветен шилец на врвот.

Во народот е позната и како паскавица, питома и голема боквица, широк хлебните. Листовите најчесто се користат за лекување, се берат додека растението не процвета и се сушат во тенки слоеви на ладно и проветрено место, а коренот се вади цела година. Растението е ефикасно за лекување на рани и чиреви бидејќи го спречува воспалението. Се користи и како лек за кашлица, а помага и при болести на мочниот меур, чир на желудникот и дуоденален улкус.

Од свежо искршените листови и сокот што се добива, се прави облога за истите болести кај кои помага машкиот ајдучки тревник. Секоја рана или исеченица, која ненадејно ќе се појави за време на престојот во природа, може успешно да се залечи.

Превентивно носете парче чиста газа во џеб и доколку се случи вакво нешто, на повредата ставете издробена хељда или сок, а потоа покријте со газа.

Семето содржи слуз, масно масло, протеини и шеќер. Јадењата од ајдучка трева благотворно делуваат на дуоденален улкус, гастритис, го регулираат хемоглобинот, го подобруваат апетитот и расположението. Против несоница, најдобро е да се испие шолја чај наутро, на празен стомак, една до две во текот на денот и пред спиење.

Зелен сок

Сокот од хељда се приготвува со цедење на 200 гр листови од хељда со 100 гр коприва (уртика), глуварче (Taraxacum officinale) и равнец (Achillea millefolium).

Содржината се цеди низ чиста ленена крпа, се цеди и потоа се вари со отстранета пена која се собира на површината. Се додаваат две лажици мед, а содржината повторно се вари додека не се згусне. Кога ќе се излади се прелива во шишиња, а за да не се расипе, на секое шише се додава по една чаша ракија. Пред употреба, се меша со топла вода, во сооднос половина-пола.

Билен еликсир

За луѓето кои имаат чир на желудникот и дуоденумот, се препорачува еликсир од ајдучка трева. Се подготвува со мелење на 500 гр свежи и добро измиени листови боквица на мелница или блендер.

Измешајте ги мелените листови и сокот со килограм мед и 50 гр сечкана смола од прополис. Содржината убаво се меша и се остава да отстои три дена, повремено мешајќи со дрвена или пластична лажица.

По три дена, еликсирот се зема три пати на ден, по една кафена лажичка (исклучиво дрвена или пластична за да се избегне оксидација), околу десет минути пред оброк. Се препорачува за респираторни заболувања, бронхитис и пневмонија. Од голема корист е и за пушачите.

Покрај еликсирот, секое утро и навечер треба да пиете по една шолја чај кој се подготвува од 100 гр кантарион (Hypericum perforatum) и 50 грама иџирота (Acorus clamus) и корен од сладунец (Glychirrhyza glabra). Растенијата се мешаат, па се земаат две лажички и се преливаат со 2,5 дл топла вода.

Оставете го да отстои половина час, а потоа процедете го и испијте го во мали голтки, пред јадење наутро и пред спиење навечер. За време на земање на лекот треба да се избегнува алкохол, варени сирења, чоколадо, изложување на сонце или одење во солариум.

Извор: Б92

Advertisement