Ова се најздравите напитоци кои ќе ве заштитат од многу болести

Нутриционистите во САД препорачаа какви пијалоци треба да пиете за поретко да се разболувате и да го зајакнете вашиот имунолошки систем. Нивниот совет го објави Eat This, Not That! („Јади ова, не ова“) Од здравите пијалоци специјалистите ја истакнаа чистата вода, кефирот, јогуртите, билниот и зелениот чај. Тие препорачаа додавање на лимон и ѓумбир во обичниот чај, како и сок од јаболко и дебели пијалоци од јагоди (шејк од јагоди).

Пред се, на нутриционистите им се советува да пијат доволно течности секој ден. „Водата помага во чистењето на телото и ја заситува крвта со кислород. Покрај тоа, водата е вклучена во производството на лимфата, која ги носи белите крвни зрнца и клетките на имунолошкиот систем во телото, а тоа помага за правилна борба против бактериите и вирусите“, вели нутриционистот Иса Кујавски.

Нејзината колешка Кери Лам препорачува да се внимава на билните чаеви, особено чајот од глуварче или шипка. Првиот помага да се отстранат токсините од телото, додека вториот содржи витамин Ц, кверцетин, катехини и елагична киселина.

Advertisement

Овие супстанции помагаат во чистењето на телото и во борбата против воспалението. Сепак, Лам препорачува да се консултирате со вашиот лекар пред да пиете билен чај.

Нутриционистката Рејчел Дикман препорачува секој ден да се започне со чај од ѓумбир и лимон. Според неа, овој напиток му помага и на вродениот и на стекнатиот имунитет побрзо да реагираат на инфекција. Дикман препорачува и редовно пиење кефир и јогурт.

Таа објасни дека функцијата на имунолошкиот систем е многу зависна од гастроинтестиналниот тракт и еден од најдобрите начини за одржување на неговиот микробиом е преку употреба на ферментирани млечни производи. „Неодамнешните истражувања покажуваат дека ферментираната храна која содржи пробиотици, како што е кефирот, ја подобрува различноста на микробите кои ги населуваат нашите црева. Тоа пак има позитивен ефект врз имунолошкиот систем“, вели Дикман.

Advertisement