1. Колбаси – ужасно штетни. Во колбасите нема месо. Ова е комбинација од најодвратните животински остатоци (ИОМ – мелени органи и маснотии), соја, сланина и вода, а месото во најдобар случај е 20% и подолу.

Во нив често се наоѓаат остатоци од коски. Тука спаѓаат сите краткотрајни колбаси со цена за килограм под 300 денари. Колбасите од овој вид содржат и многу штетни адитиви – конзерванси, бои, ароми, згуснувачи и друго. Без сомнение, тоа е бавен отров за телото.

2. Мајонез – францускиот специјалитет е добар кога е домашен. А ако немаме домашен, подобро е да не јадете. На ист начин како што мајонезот е мазен на врвот на парчето, така се шири по внатрешната страна на телото и крвните садови. Ако некогаш сте ја прочитале етикетата на мајонез – единствената природна состојка е сончогледово масло. Висока содржина на конзерванси, скроб итн. Зачувајте го ова на вашето тело!

3. Бел шеќер / вештачки засладувачи – белиот шеќер е најбрзиот начин за дебелеење. Најдолговечните луѓе во светот – Јапонците речиси и да не користат бел шеќер. Користете замени, но произведено од природно потекло – стевиа, фруктоза, мед, инулин. Докажано е дека многу вештачки засладувачи имаат канцерогено дејство и тоа неминовно ќе има негативни последици за вас. Не ги користете!

Advertisement

4. Чипс / помфрит – чипсот е калориска бомба која не носи ништо друго освен штета за организмот. Дебелината е негово дете. Овие намирници не ви даваат ништо корисно за организмот, додека се подготвуваат апсорбираат многу маснотии, што ја зголемува нивната калорична содржина за 10-12 пати. Ако сакате да јадете компир, конзумирајте варен или јадете го печен. 100 гр варени или динстани компири во просек имаат 50-90 калории, а 100 гр. чипс. – 550 кал. Изборот е твој!

5. Сланина / свинска маст / маслиново масло – знаете што јаде свињата. Телото на еден млад човек може да се бори со мастите до 20-годишна возраст, но после таа возраст тоа е доаѓа проблемот со зголемен холестерол, затнати артерии и дебелина. Пазете се од производите што содржат скриена маст и сланина – колбаси, салами, колбаси, паштети, колачи и друго. Внимание – корисното маслиново масло на високи температури ослободува силни канцерогени материи и може да предизвика рак. Користете го само на собна температура, на пр. за салати, не за готвење.

6. Маргарин. Значи, да видиме што содржи маргаринот – хидрогенизирано растително масло, бои и вкусови. Ајде да дефинираме што е хидрогенизирано растително масло – растително масло со додадени хидроксилни молекули, кое може да се направи од течна цврста состојба на температура до 42 степени. Што се случува тогаш – маслото се лепи за внатрешноста на желудникот и цревата и таму се ослободуваат овие молекули на водород (а самите тие се силен канцероген). Мастите потоа преминуваат во крвотокот и се стврднуваат бидејќи температурата на телото е 37 степени а тие се топат на 40-42 степени. Што се случува понатаму – веќе стврднатите наслаги почнуваат да се движат во крвотокот и да се лепат до внатрешноста на крвните садови. Тоа доведува до блокирање на артериите, што може да доведе до неповратни последици – човек има срцев удар или мозочен удар.

7. Наполитанки / тортички / кроасани и слично: Без да навлегуваме во детали: Состојки: шеќер, хидрогенизирано растително масло и секако неколку други „корисни“ материи со име E468; E652, итн. И внимавајте со чоколадото! Ако пакувањето вели: содржи растителни масти покрај путер од какао, веднаш запомнете – тоа се истите хидрогенизирани растителни масла.

8. Паштета – мелено месо од кланица, сланина, кори, коски итн. Сето тоа соодветно обоено и ароматизирано со сите можни Е, за да биде вкусно и примамливо. Забелешка: содржина на маснотии: 50-70%. Можете да погодите што значи тоа. Во моментот кога ќе влезе во телото, почнува да штети.

9. Кечап – содржина: шеќер, вода, скроб, лимонска или винска киселина и доматна паста. Во овој случај, доматно пире има причина да биде на последното место – едноставно затоа што е во минималната количина од наведеното – 5-10% / максимум 17%. И ако заборавиле да додадат доматно пире, изненадувањето е целосно – карминовата боја (црвена) е класифицирана како опасна по здравјето. Сто пати е подобро да го премачкате парчето сос од домати од градината на вашата баба. Не јадете хемикалии наречени кечап.

10. Брза храна – овде нема што многу да се коментира. Бело брашно, шеќер, колбаси, колбаси без месо или само MC’Donalds – огромна калориска бомба која му дава на вашето тело: токсини, холестерол, лоши јаглехидрати итн. итн.

11. Пушено месо / риба / колбаси – исклучително канцерогени. Според научниците, причината се нитритите содржани во чаденото месо, кои во средината на содржината на желудникот се претвораат во нитрозамини – вистинската зло. Да не ја заборавиме и солта во нив, која со право ја нарекуваат „белата смрт“. Избегнувајте ги. Кога зеленчукот се опрашува повеќе од нормално, содржи нитрати, кои под дејство на кислородот се претвораат во нитрити, а во телото во нитрозамини. За среќа, количината овде е многу помала, а ако ги натопите во вода половина час ќе се ослободите од нив!

12. Храна која ја содржи состојката MONONATRIUM GULTAMATE: Исклучително го подобрува вкусот на секоја храна. Присутен е во многу готови производи и полупроизводи со цел значително да се подобри нивниот вкус (чорби, вегета, колбаси и сл.). Вкусно за јадење, но со неповратни последици во иднина. Мононатриум гултамат е силен невро-отров – го блокира преносот на нервните импулси. Честото консумирање на таква храна доведува до високи акумулации на супстанцијата во телото и до сериозни последици.

13. Инстант пијалоци – содржина: 100% вештачки состојки. На прво место се степите, на второ – сите готови супи, а на трето – инстант чаевите, пудинзите, кремите и пијалоците. Не ги пијте, заменете ги со чаша обична вода и нема да погрешите.

14. Безалкохолни пијалоци – сите газирани безалкохолни пијалоци се особено штетни. Повеќето вишок тежина и разни гастритис, колитис се предизвикани од нивната употреба. Ако треба да изберете – користете ги оние со шеќер или пченкарно-гликозен сируп, но не и со вештачки замени. Отфрлете ги од вашето мени. Ако не можете, заменете ги со природни сокови – помалку ќе се повредите.

15. Алкохолни пијалоци – сите во големи количини се штетни за вас. Злоупотребата на алкохол е сложен проблем кој се состои од штетна употреба, злоупотреба и зависност. Штетната употреба значи пиење повеќе од дозволеното според препораките на здравствените работници. Злоупотребата на алкохол предизвикува физичка или ментална штета (опасност за умот, заболување на црниот дроб и рак, итн.), но не станала зависност. Зависноста на една личност од алкохол Светската здравствена организација ја дефинира како „неможност да се воздржи од консумирање алкохол“.

Advertisement