Намалените нивоа на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвените крвни зрнца (еритроцити), ја намалуваат способноста на крвта да носи кислород – и доведува до анемија.

Во народната медицина постојат неколку рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта.

Оваа витаминска бомба или медицински еликсир е исклучително добар и докажан лек за зголемување на хемоглобинот, зголемување на нивото на крвните зрнца и подобрување на општата крвна слика, пишува „ Успешно “.

Направете го сега, освен што е супер здрав, многу е вкусен.

Advertisement

Може да се користи колку што сакате.

Нема други несакани ефекти освен зголемување на енергијата.

По една или две недели од консумирањето, проверете ја вашата крвна слика – и бидете пријатно изненадени!

Природен еликсир за подобрување на крвната слика – рецепт

За да го подготвите овој природен лек – витаминска бомба, потребно е:

  • 200 мл мед
  • 200 гр семки од ореви
  • 200 гр суво грозје
  • 200 мл сок од морков
  • 200 мл сок од цвекло
  • 2 лимони

Подготовка:

Измијте 2 лимони. Исечете ги на половина и отстранете ги семките.

Сомелете ги со кората (ако се испрскаат – излупете) и ставете во стаклена тегла.

Додадете мед, сок од цедено цвекло и исцеден сок од морков во смесата со мелен лимон. Промешајте.

Потоа во оваа смеса додадете ситно сечкани или мелени ореви и суво грозје. И повторно измешајте сè. Ќе добиете околу 1 кг вкусна и многу здрава лековита смеса.

Чувајте го во стаклена тегла во фрижидер. Земете 1 лажица три пати на ден пред јадење.

Advertisement