Луѓето кои имаат хемороиди знаат колку можат да бидат болни. Во секој случај, важно е да се оди на лекар и да се провери.

Хемороидите често се појавуваат поради многу седење. Не дозволувајте да ја занемарите оваа состојба.

Во оваа статија ќе ви покажеме едно многу ефикасно решение за овој проблем.

Потребни состојки:

Advertisement
  • 20 g ланолин
  • 20 g мед
  • ливчиња од роза (2 рози)
  • 10 g сечкана камилица

250 ml масло од пченични никулци
Подготовка

Во вода се ставаат ливчињата од роза, маслото од пченични никулци и камилицата да се варат околу 20 минути. Потоа оставете да се излади и процедете. Потоа додадете мед и ланолин и убаво измешајте и ставете во фрижидер да се стегне.

Ќе ја нанесете со нанесување на оваа смеса еднаш дневно на местата погодени од хемороиди. По некое време ќе забележите значително подобрување.

Дознајте за природните лекови бидејќи тие се многу поефикасни од класичните. Хранете се здраво, бидете физички активни и ослободете се од лошите навики. Ќе бидете подобри.

Advertisement