Овој древен индиски лек со лук го намалува холестеролот и ги ублажува болките во зглобовите

Во индиската народна медицина, овој лек со лук е исклучително популарен поради неговите здравствени придобивки. Лекот се состои од две моќни лековити намирници – ѓумбир и лук . Со мешање на овие две состојки со маслиново масло, лесно се прави паста. Богат е со хранливи материи. Овој лек може да се примени на воспалени мускули и зглобови или да се зема орално во мали количини.

4 причини да направите лек од ѓумбир и лук

1. Го ублажува воспалението И ѓумбирот и лукот можат да ја ублажат болката и да го намалат воспалението, вклучително настинка, мигрена, артритис или симптоми на варење. Овие две намирници промовираат побрзо закрепнување на ткивото по операцијата.

Advertisement

2. Го намалува „лошиот“ холестерол Пастата од ѓумбир-лук го намалува холестеролот, што помага во спречување на атеросклероза, срцев удар и мозочен удар.

3. Промовира варење Во случај на варење, гадење, воспаление на цревата, металоиди, грчеви или надуеност, комбинацијата на овие две состојки може брзо да помогне.

4. Има антиканцероген потенцијал Извештајот објавен од египетски научници докажува дека лукот и ѓумбирот содржат моќни антиоксиданси кои можат да го намалат ризикот од рак, артритис, автоимуни и срцеви заболувања.

Како да подготвите лек од лук и ѓумбир? Правењето паста од ѓумбир со лук дома е полесно отколку што мислите. Се што ви треба е свеж ѓумбир, лук, маслиново масло и процесор за храна!

Ова се производите што ви се потребни: 250 гр ѓумбир 250 гр лук 3 лажици сончогледово/кикирики или маслиново масло сол

Начин на подготовка Измијте ги 250 грама ѓумбир и 13-14 чешниња (250 гр) лук и излупете ги. Додадете сол и масло. Состојките сомелете ги во процесор за храна. Солта ќе спречи затемнување на пастата.

Подготвените тестенини чувајте ги во фрижидер. Земете 1/2 лажичка два пати на ден пред јадење.

Важно: Статијата е само за информативни цели и информациите дадени во неа не можат да ја заменат консултацијата со лекар, ниту пак да се користат за само-лекување!

Advertisement