Bолчка е течност произведена од црниот дроб и се состои од соли на жолчни киселини, електролити, билирубин (производ на распаѓање на хемоглобинот), холестерол и други липиди. Улогата на жолчката во телото е да емулгира масти и витамини растворливи во масло во дигестивниот систем, со што се овозможува подобра апсорпција на масни материи од цревата. Кога ќе се појават, камењата во жолчката може да бидат незабележителни, но исто така и непријатни. Ако проблемите штотуку започнаа, а болката повремено се појавува, можете да се обидете да ги отстраните камењата на природен начин или да користите природен лек за жолчката.

Најважно е да ја смените исхраната што предизвикува формирање на камења во жолчката. Важно е да се ограничи внесот на масна храна, сирење, млеко, путер, шеќер, итн Се препорачува диета богата со овошје и зеленчук.

Тешка болка и нежност во горниот десен абдомен се најчестите симптоми . Болката е силна и долготрајна и може да трае до неколку дена. Диета на жолчката – Храна за и против камења во жолчката

Природен лек за жолчката
Овој природен лек за жолчката во многу случаи успешно ги отстрани малите камења во жолчката.
Потребните состојки за подготовка на овој природен лек се:

Advertisement
 • 250 мл мед
 • 250 мл ракија од сливи
 • 250 мл маслиново масло
 • 250 мл сок од лимон
 • Подготовка : Во еден сад ставете мед, масло, ракија и сок од лимон. Промешајте добро да се соедини. Кога ќе се соедини може да се истури во стаклен сад од 1 литар и тоа е целата подготовка. Можете да го користите овој лек веднаш по подготовката.
  Се користи три пати на ден по три лажици пред јадење. За време на неговото користење, неопходно е да се пие чај направен од домашна нане или камилица. Вака подготвениот лек се конзумира со редовна употреба околу десет дена. Препорачливо е да пиете што е можно повеќе од овој лек.Црна вар ротквица

  Свеж сок од црна ротквица е стар народен лек кој се препорачува за зајакнување на телото, лекување анемија, замор и жолчни заболувања (особено камења). Се подготвува со миење на ротквицата, изрендање и цедење на сокот. Вообичаената доза е 100 до 150 ml сок поделен на неколку помали дози, во текот на четири до пет дена, по што треба да направите пауза два или три дена и да повторите.
  Задолжително е да се консултирате со лекар пред употреба.

  Чај од жолчка и црн дроб/Воден чај (цикорија)
  За шолја чај, истурете 1 лажичка исушена конзерва за наводнување со 2,5 dcl ладна вода. Загрејте и варете 3 минути, а потоа исцедете. Пијте 2-3 чаши во текот на денот.
  >> Цикорија – Лековито растение за здравјето на целиот организам

  Чај од нане
  Пеперминт го стимулира протокот на жолчката и релаксација на жолчниот канал и го стимулира распаѓањето на маснотиите. Исто така, го намалува лошиот холестерол, што ја олеснува работата на филтрирање на токсините. Има позитивен ефект врз целиот дигестивен систем.

Advertisement