Овој трик ќе ви го промени животот засекогаш – Потребни ви се сода бикарбона и јаболков оцет
Кажете збогум на досадната габична инфекција на ноктите со помош на сода бикарбона и јаболков оцет.

Габата на нозете и ноктите обично е резултат на влага, мувла или бактерија, и често пати се болни и непријатни.

Белите или жолтите точки на врвот од ноктите обично се првата фаза на габичната инфекција. Со текот на времето може да ја променат бојата или обликот, и ноктот може да стане многу непријатен и болен. Без третман, габата не може да се излечи, и она што веројатно не сте го знаеле е дека сода бикарбоната е еден од најефикасните лекови за габи.

Мешавина на сода бикарбона и оцет е добра токму поради тоа што содата не е фунгицид, што значи дека нема да ја убие габата, но ќе го спречи нејзиното ширење и растење, додека оцетот се користи за убивање на габата.

Advertisement

Ќе ви бидат потребни:

4-5 лажици сода бикарбона

1 чаша бел или јаболков оцет

вода

сад за натопување нозете

хартиена крпа

Измешајте една чаша оцет во садот со вода за натопување на нозете. Потопете ги околу 15 минути, а потоа добро исушете ги нозете со хартиена крпа. Повторете го ова повторно, но овој пат, додадете 4-5 лажици сода бикарбона.

Повторете го ова неколку пати во ден, два пати без и со сода бикарбона. Целта на оваа процедура е оцетот прво да ги уништи габите, а сода бикарбоната да спречи нивно натамошно растење и ширење.

Advertisement