Kалциумот има многу важна функција во работата на телото. Покрај создавање на коскена маса и спречување на остеопороза, калциумот ја нормализира функцијата на нервите и мускулите, го регулира отчукувањата на срцето, го спречува згрутчувањето на крвта и го поттикнува спиењето.
Исто така е важен за работа на имунолошките клетки и здравата кожа и коса.

Постојат голем број на фактори кои црпат калциум од телото, од кои повеќето се прекумерно седење, кафе, алкохол и газирани пијалаци. Од недостаток на калциум особено се склони бремените жени и жените во менопауза, како постари лица и луѓе кои страдаат од дигестивни нарушувања.

Лушпата од јајце содржи 90 проценти калциум и е најдобриот природен извор на овој минерал. Телото лесно ја апсорбира, бидејќи луѓпата од јајце по нејзиниот хемиски состав е речиси идентична со човечките коски и забите.

Во поголеми дози, не само што ги третира симптомите на недостаток на калциум и го запира развојот на остеопороза, туку помага и против висок холестерол и висок крвен притисок и ја стимулира коскената срцевина да произведува крвни клетки.

Advertisement

Покрај тоа, јајцето содржи железо, бакар, манган, цинк, флуор, фосфор, хром и молибден. Поради оваа причина, многу експерти препорачуваат мелени лушпи од јајце како природен и многу ефикасен додаток на калциум. Во зависност од возраста, препорачаната дневна доза е 1,5 до 3 грама мелени лушпи од јајце.
Лек за тироидната жлезда
Имијте ги добро лушпите од осум јајца, исушете ги, здробете ги, прелите ги со сок од два лимона и оставете ги во фрижидер неколку дена. Кога лушпите ќе се стопат, исцедете ја течноста и измешајте ја со литар ракија и килограм мед. Оставете да отстои седум дена пред употреба. Консумирајте една лажичка, два до четири пати на ден после јадење.

Лек за гастритис, чир

Лажица мелени лушпи измешајте ја со лажица шеќер и лажица мелено морско оревче. Земјате 20 дена, три пати на ден по една лажичка. На врвот на ножот мелените лушпи од јајца измешајте ги со две супени лажици сок од лимон. Кога лушпите ќе се растворат во сокот, додадете децилитар топло млеко. Земете двапати на ден, наутро на празен стомак и навечер пред спиење.

За јакнење на организмот и чистење на крвта

Лушпи од четири или пет јајца добро измиени, здробени и ставени во три литри вода. Водата со лушпи чувајте ја во фрижидер до една недела и користете ја како вода за пиење. Земете две до три чаши вода на ден со малку сок од лимон.

Advertisement