ОТКРИВА ДОКТОРОТ ПЕРЕШИЌ Јаболковиот оцет е најдобриот лек за овие 23 болести, но сите го пијат на погрешен начин
„Господ им даде две капитални плодови наесен – јаболка и грозје“, вели д-р Воја, спомнувајќи ја антиканцерогената супстанца која се наоѓа во грозјето, но и во јаболката, а тоа е антиоксидантот ресвератрол, вели гастроентерологот проф.д-р-р Воислав. Перишиќ.

„Во јаболката има помалку, но има. Има и витамин Е, кверцетин, јаболката се чудо! Има 90 активни хемиски супстанци“, вели тој и објаснува дека и овој производ е многу добар. за здравје.
“Јаболков оцет многу се споменува во разни совети. Иако е кисел, кога ќе влезе во усната шуплина по неколку сантиметри, неговата содржина станува базична. А го нема тоа штетно кисело дејство. Многу е освежителен”. Рекла професорката која и ја раскажала анегдотата, додека се враќал од патување, многу уморен, испил малку јаболков оцет, што го зајакнало.

Некои го нарекуваат еликсир на животот, а освен што го стимулира метаболизмот, јаболковиот оцет спречува кардиоваскуларни болести, го намалува лошиот холестерол, го зајакнува имунолошкиот систем и го намалува ризикот од рак.

Јаболковиот оцет ја подобрува работата на цревата, бубрезите, моќниот мочен меур, кожата и целиот респираторен систем. Оцетната киселина во јаболковиот оцет ја спречува киселината да го напушти желудникот. Ова го олеснува варењето на храната без рефлукс, надуеност и гасови и ги смирува металоидите.

Advertisement

Јаболковиот оцет во голема мера го регенерира телото. Земете неразреден, 30-40 мл, но додадете малку мед. И не само поради вкусот, туку и поради антиинфламаторните ефекти што ги има медот. Јаболковиот оцет ја обновува нашата слузокожа, тој е храна за нив“, забележува д-р Воја и истакнува дека овие две намирници се најдобри за здравјето на возрасните и децата.

„Есен е, земаш јаболка и грозје. Не ви требаат пробиотици, не ви треба имунотерапија. Еден ден детето треба да јаде грозје и две јаболка, едното за ручек, другото за ручек. Одамна јадам овошје“, изјави д-р Перишиќ за ТВ Прва.

А дали е подобро да се лупат јаболката или да се јаде со кората, гастроентерологот вели:

„Подобро е да се мие 15-20 минути за да се отстранат активните хемикалии од капакот отколку да се лупат. Оставете 15 минути, измијте и избришете“, заклучил докторот.

Рецепт за домашен оцет

Посипете малку од непрсканите јаболка или извадете ги, а потоа исцедете го сокот од нив и истурете ги сега. Оставете го сокот од јаболко да „зоврие“. Штом ќе зоврие, процедете го. Во литар од овој сок додадете литар вода, па оставете ги во шише и добро затворете. Да се ​​чува на умерена температура, на темно место. Ако се појави талог, повторно процедете.

1. Против брадавици

Јаболковиот оцет ги отстранува вирусните брадавици. Натопете малку памучна вата во оцет, залепете фластер преку брадавицата и оставете ја преку ноќ. Повторете додека брадавицата не падне. Во натопениот завој можете да додадете и лук и да го залепите.

2. Проблеми со бубрезите

Земете две лажички јаболков оцет разреден во чаша вода три пати на ден.

3. Капе е јаболков оцет

За сите видови на проблеми со кожата, капките треба да се потопат до 30 минути во топла вода со 1 до 2 капки јаболков оцет.

4. Раствор за гаргара

За болки во грлото измешајте 250 мл млак чај од жалфија, една лажичка јаболков оцет и една кафена лажичка мед, а потоа гаргајте во устата неколку пати на ден.

5. Против рингворм и херпес

Нанесете влажен лишај неколку пати на ден и повторете го пред да пиете. Има антисептички ефект. Ако имате херпес зостер, натопете ја кожата со осип на меурчин со неразреден јаболков оцет четири пати на ден и три пати навечер.

6. Рецепт за убави стапала

Еден од најприродните начини за нега на стапалата е да користите јаболков оцет. Наполнете го со две третини топла вода и додадете шолја јаболков оцет. Потопете ги стапалата во сливот околу 10 минути или подолго. Кожата на стапалата ќе биде мека, а ќе помогне да се ослободите од непријатната габа на стапалата. Постапката повторувајте ја еднаш неделно или по потреба. После тоа, избришете ги стапалата со крпа за да не биде влажна кожата, бидејќи така се создава основа за сунѓерот. Тоа е одлична детоксикација на стапалата, но и на целото тело, бидејќи природно се ослободува од насобраните токсини во телото.

7. За слабеење

Земете две лажички оцет во чаша вода, три пати на ден два месеци. Половина час пред главниот оброк можете да испиете една лажица јаболков оцет измешан во чаша млака вода, додавајќи една лажица мед. Доволно е да се зема еднаш дневно.

8. За главоболки

За главоболки или мигрена, секојдневно земајте јаболков оцет, три пати по две лажички во чаша вода или со вдишување на пареа од раствор од половина оцет и половина вода.

9. Дијабетес

Пијте 1-2 лажички јаболков оцет во децилитар вода три пати на ден после главните оброци.

10. Потење

Пред да пиете, втријте оцет по целото тело.

11. Лосион против восок

Етеричното масло од рузмарин и лаванда ќе ги уништи јајцата кои се лепат за косата, а јаболковиот оцет ќе ги измие од косата. Направете лосион од 5 капки етерично масло од рузмарин, 6 капки етерично масло од лаванда, 5 дл јаболков оцет и 5 дл топла вода и употребете го веднаш по менувањето со шампон.

Добро исплакнете ја косата и скалпот, а потоа ставете капа за капе на главата и оставете ја да отстои 15 минути. Добро исчешлајте ја косата, а потоа добро исплакнете ја косата и скалпот со топла вода.

12. Оцет за сјајна коса

Истурете третина од чаша јаболков оцет во четири чаши вода и исплакнете ја косата по миењето со шампон. Потоа исплакнете со ладна вода. Ако имате проблеми со првиот, капете мешавина од еднакви количини оцет и вода двапати неделно на скалпот. Завиткајте ја косата во крпа и оставете ја да отстои еден час. Измијте ја косата како и обично.

13. Болки во грлото

Се решаваат со мешавина од јаболков оцет и вода која се гаргара два пати на час. Доволна е една кафена лажичка оцет и гаргара вода, а смесата можете да ја пиете по гаргара.

14. Го отстранува лошото

Оцетот е одличен и за плакнење на устата и четкање на забите. Гаргара мала количина јаболков оцет во устата, тоа ќе помогне да се елиминира лошото лошо бидејќи оцетот ќе ги убие бактериите кои го предизвикуваат. Освен тоа, оцетот ќе ви ги побели ноктите.

15. Расипничка храна

После јадење испијте две лажички јаболков оцет кои претходно сте ги разредиле во чаша вода.

16. Дезодоранс

Веројатно нема поздравен дезодоранс од јаболков оцет. Нанесете малку оцет на памучна вата, па преместете ја под пазувите и почекајте да се исуши. После тоа, нема да мирисате на оцет.

17. Седечка бања против вагинална кандидијаза

Седечка купка од 10 капки етерично масло од мирта, која треба да се измеша со лажица јаболков оцет, ќе ви помогне против вагиналните инфекции предизвикани од габи. Додадете во водата капка по капка и седете во таа купка 15-20 минути два или три пати неделно.

18. Акни за чисто лице без акни

Поради своите антибактериски својства, јаболковиот оцет е идеален и за чистење на лицето. Може да помогне да се отстранат мозолчињата и да се врати рамнотежата на pH вредноста на кожата. Измешајте малку оцет и вода, натопете парче памучна вата и избришете го лицето. Потоа нахранете го со вашиот крем.

19. Решете го заморот се јаболков оцет

Измешајте 1 dl мед со 3 лажички јаболков оцет и земете две лажички пред да пиете. Силно лековито дејство има и масажата на цело тело со разреден јаболков оцет наутро. Во децилитар топла вода ставете една лажица јаболков оцет и со неа масирајте ги рацете, рамената, рамената, стомакот, грбот, нозете, стапалата, додека кожата не ја впие течноста.

20. Проширени вени

Ако имате проблеми со вените, тријте ги вените со неразреден оцет наутро и навечер. За да го завршите третманот, пијте јаболков оцет, две лажички дневно во чаша вода.

21. Вртоглавица

Пијте 1-2 лажички јаболков оцет измешан во 1 dl вода три пати на ден најмалку еден месец. Постарите лица треба секое утро на празен стомак да земаат по една лажичка јаболков оцет и една лажичка мед во половина чаша вода како превентивна мерка.

22. Добро за болни зглобови

Во глината истурете 1-2 лажички јаболков оцет и смесата нанесете ја на кожата околу зглобот. Држете додека глината целосно не се исуши. Можете исто така да го завиткате и да го држите преку ноќ. Во оцетот може да се додаде мек и мед, па загрејте сè заедно во тава и загрејте го на болниот зглоб.

23.Гребнатинки

Бришете ги болните точки од гребнатинки и исеченици со јаболков оцет четири пати на ден и уште еднаш пред да пиете. гребнатинките ќе исчезнуваат за два дена.

Advertisement