Не така одамна, свекрва ми се соочи со прилично чест проблем – неподнослива болка во петицата или популарно познато дека имала „трн на петата“ или „трн на петата“. Што е поттик за пети?

Плантарен фасциитис (петичен рбет) – Calcar calcanei – е испакнување на коската на петицата обично надолу, се смета дека ова реактивно формирање на коска поради хронично механичко преоптоварување и таа иритација при одење и потоа предизвикува болка. Почесто се јавува кај постарите и кај луѓето кои многу стојат поради професијата. Се карактеризира со силна болка во средината на петицата, која не дозволува оптоварување на петицата.

Болните симптоми се појавуваат во првите чекори по спиење или предолго седење, се појавуваат во пределот на петицата или на нејзината внатрешна површина. Болката во петицата може да биде толку неподнослива што луѓето се жалат на присуство на клинци во петицата, што беше случај со мојата свекрва.

Сметам дека традиционалните методи на лекување се поефикасни од која било маст купена во аптека. Пробавме неколку методи, кои се покажаа како ефективни на свој начин. Ви го предлагаме доколку некому му треба.

Advertisement

Наједноставниот третман за болка во петицата е полека, неколку пати на ден, да се удира со петицата на подот, со што се зголемува циркулацијата и метаболизмот на калциумот, се спречува таложење на сол.

Компресите од компир помагаат при силна болка:

Потребно е да ги измиете компирите и да ги изрендате заедно со кората. Смесата ставете ја на газа и нанесете на болното место. Завиткајте во најлонска кеса и облечете чорапи. Облогите треба да се менуваат секојдневно. Времетраењето на третманот е 7-8 дена.

Завиткајте со мед и сол:

Измешајте мед и сол во иста пропорција (1: 1) и нанесете многу болно место. Одозгора ставете парче газа, залепете со фластер и завиткајте со најлонска кеса. Облечете чорапи и спијте во нив.

Секоја вечер ги ставам овие преливи на свекрва ми. По третиот третман болката се намали, а по петтиот повторно видов насмевка на лицето на свекрва ми. Третманот го повторувавме 10 дена. По што болката целосно исчезна.

Ќе ви предложам уште еден рецепт за болки во петите, кој го користел мојата сосетка и според неа е исклучително ефикасен.

Медицинска тинктура со аспирин:

Сомелете 10 таблети аспирин (од 200 mg) во прав и прелијте со 250 ml комовица (или 70% медицински алкохол) и оставете да отстои 1-2 дена.
Секоја вечер тресете ја тинктурата и натопете парче свиткана газа во неа.
Ставете го завојот на петицата, завиткајте го во најлонска кеса и облечете чорап. Оставете преку ноќ.

Наутро измијте се со вода, избришете и нанесете малку крема за мрсни стапала.
По 10 третмани, стапалата и петите се исчистени од груба кожа и наслаги.
Патем, стапалата можете да ги исчистите со четка или камен за пети, а потоа да ја нанесете кремата.

Доколку има пукнатини, плускавци или модринки и тврди наслаги на стапалата, оваа постапка исто така ќе биде ефикасна. Мојата сосетка има 57 години, а нејзините стапала се како на 20-годишна девојка.

Тој вели дека со оваа тинктура може да се лечат и болни тинктури кај проширени вени (проширени вени). По триење, болката исчезнува веднаш. Може да се трие на болни места и остеохондроза, каде се појавуваат наслаги на сол.

Advertisement