Печениот лук го лекува целото тело за 1 ден! Еве како да го подготвите:

Кога јадете лук, неговата моќ е толку голема што и по 24 часа нашето тело реагира на оваа храна, откри Скандалоз.Тоа се забележува кога се користи во диети за слабеење или кога се консумира како природен лек за некои болести.

Потребни состојки: 6 глави лук, сол, бибер, маслиново масло
Подготовка:

Излупете ја надворешната обвивка од главите лук. Се сече 1/4 од врвовите, се зачинува со сол и бибер, се поросува со маслиново масло, се става во огноотпорен сад, се завиткува во алуминиумска фолија и се пече во загреана рерна на 200-220 степени околу 30-35 минути.
Изладете и консумирајте. Одделете го секое каранфилче од лушпата, па чувајте го во стаклена тегла. Печените каранфилчиња намачкајте ги со маслиново масло, чувајте ги во фрижидер и по потреба консумирајте. Доволни се 4 до 6 чешниња лук дневно.
Што се случува во вашето тело кога јадете печен лук или кромид?

Advertisement

1 час: Во текот на првиот час, лукот се вари во желудникот и станува храна за телото. 2-4 часа: Помага во борбата против слободните радикали и постоечките канцерогени во нашето тело.

4 – 6 часа: Метаболизмот на телото почнува да ги користи придобивките од лукот и го активира процесот на отстранување на вишокот течности, како и топење на складираните масти во телото. 6-7 часа: Антибактериските својства на лукот се активираат откако неговите компоненти ќе поминат низ крвотокот.

6-10 часа: Во овој период хранливите материи веќе ја исполниле својата функција во клетките, па лукот штити од оксидација. 10-24 часа: По варењето (во текот на првиот час), лукот во телото започнува процес на длабоко чистење, вклучувајќи ги следните процеси: регулирање на нивото на холестерол, чистење на артериите и спречување на проблеми со срцето.

Го регулира крвниот притисок, ја зголемува природната одбрана на телото и имунитетот во процесот на чистење, лукот помага да се отстранат тешките метали од вашето тело, ја подобрува јачината на коските, помага да се елиминира заморот, ги подобрува атлетските перформанси ги одржува клетките здрави.

Advertisement