Пилешката супа на мајката е навистина најдобриот лек: Го обновува телото на овие 6 начини, науката тоа го докажа!
Истражувањата покажаа дека пилешката супа му угодува на телото на многу подлабоко ниво од лекувањето на настинки и грип

Дали некогаш сте се запрашале зошто пилешката супа е најчесто „препишаниот“ лек за настинка и грип ?

Ги откриваме сите придобивки од ова заживувачко јадење!

Сите знаеме од детството – кога ќе се разболиме, мама веднаш го става тенџерето на шпорет и почнува да подготвува домашна пилешка супа. Иако можеби не ги знаеме научните причини, овој обичај некако ни се воспостави, кој подоцна го пренесуваме на нашите деца.

Advertisement

Еве зошто мајките и бабите биле во право:

Чистење на телото За заздравување, но и за одржување на добро здравје, еден од главните лекови е добро познатиот лекар – „доволно течности“ . Телото кое е нападнато од разни алергени и вируси се бори со нив, а за да може да излезе како победник потребно е да се „измие“. Пилешката супа е еден од најдобрите начини да се „измие“ телото од вирусот, бидејќи го забрзува исфрлањето на лошите работи од телото .

Дезинфекција Пилешката супа содржи многу сол , поради зачините што се додаваат, па кога поминува низ грлото има слично дејство како испирање на грлото со топол солен раствор . Со други зборови, бактериите од грлото, устата и крајниците се уништуваат.Чистење на синусите Слично на другите топли течности, како што е чајот, испарувањето на топлата супа додека ја јадете помага да се исчистат синусите , а со тоа ги отстранува иритирачките симптоми на настинка и грип.

Зајакнување на телото Кога телото е уморно и без енергија, како што е случајот со настинките и вирусите, ништо повеќе нема да му угоди од пилешките протеини и сјајните, есенцијални хранливи материи од зеленчукот кои обично се додаваат во супите.

Топлата супа ја загрева внатрешноста Во случај на треска, пилешката супа убаво ќе ве стопли внатре и ќе ви го зајакне телото , па непријатниот симптом ќе се ублажи.

Истражувањата покажаа дека пилешката супа го радува телото на многу подлабоко ниво. Имено, докажано е дека пилешката супа го спречува производството на неутрофили, бели крвни зрнца кои практично ги јадат бактериите и на тој начин предизвикуваат воспаление и зголемено производство на слуз .Научниците исто така велат дека пилешката супа помага во случаи на астма , емфизем (болест на белите дробови), па дури и на разни острови .

Најдобар ефект има пилешката супа подготвена со додавање на кромид , целер и моркови. Пилешкото обезбедува цистеин, аминокиселина која ја исфрла слузот од белите дробови, морковите и целерот обезбедуваат бета каротин и витамин Ц , кои го зголемуваат имунитетот и му помагаат на телото да се бори против инфекциите, а моќниот кромид му обезбедува на телото доволно антиоксиданси за борба против воспалението.

Пилешката супа треба да се јаде и кога не сте болни – експертите велат дека консумирањето на ова јадење е одлично за психата , бидејќи секоја лажица топла супа потсетува на детството, кое повеќето луѓе го паметат како еден од најубавите периоди од нивниот живот.

Advertisement