Пијте секое утро мешавина на вода и овој зачин: Ќе ослабете 5 килограми за еден месец

Луѓето кои јадат лажица мелен ким дневно губат тежина три пати побрзо од луѓето кои се на диета, но не го консумираат овој зачин, покажа истражувањето.

Во експериментот учествувале 100 жени кои пиеле чаша вода со лажица мелен ким секое утро пред појадок. Резултатите покажаа дека тие консумирале просечно околу 400 помалку калории секој ден во споредба со групата која не консумирала вода и ким.

По еден месец, беше забележано дека експерименталната група значително ослабе, во просек 5 килограми, а нивната содржина на маснотии е намалена за 14 проценти.

Advertisement

Покрај тоа, овој зачин помогна да се намали нивото на лош холестерол за 10.

Научниците го објаснуваат овој ефект со фактот дека кимот содржи изобилство на фитосфероли, кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и супстанции кои го забрзуваат метаболизмот.

Ким, исто така, помага при лекување: заболувања на црниот дроб и жолчката (како цироза на црниот дроб, слаб црн дроб, балансира маснотии), проблеми со бубрезите и мочниот меур, како што се камења, песок, потешкотии при мокрењето, бактериски инфекции, респираторни проблеми, како што се подложност на инфекции, настинка , грип, хроничен бронхитис, астма, пневмонија, кашлица.

Исто така е ефикасно кај срцеви заболувања, особено аритмии.

Advertisement