Тешкотии при голтање, засипнатост, иритирано и болно грло се најчестите симптоми на воспаление, а можете да ги ублажите со природни лекови.

Еден народен рецепт за третман на болки во грлото се покажал како особено ефикасен.

Ново истражување открило дека печките на гас испуштаат метан кога ќе се исклучат
Ви требаат следниве состојки:

  • 250 ml вода
  • 80 гр мелен ким
  • 1 лажица оцет

Мелење ким во мелница за кафе. Во тенџерето истурете 200 мл вода, додадете го кимот и ставете го на шпорет да зоврие. Оставете да се динста на тивок оган околу 15 минути.

Advertisement

Кога смесата ќе стане густа и леплива, додадете уште 50 мл вода и почекајте повторно да зоврие. Се трга од оган, се остава да се излади, па се додава оцетот.

Пијте по 1 лажица на секои 30 минути. Ќе почувствувате олеснување по 2 часа. Овој напиток им се препорачува на сите кои се склони кон чести настинки, често имаат болно грло и болки во грлото.

Advertisement