Работи и за чиреви и респираторни проблеми и помага во спречување на бактериски инфекции.

Проблемот со високиот крвен притисок и шеќерот во крвта денес е проблем за голем дел од светската популација.

Покрај медицинската терапија, во зависност од тежината на состојбата, со текот на годините луѓето успеале да откријат природни методи кои можат да помогнат во стабилизирање на споменатите состојби.

Денеска ви го пренесуваме рецептот на една баба (75), која со помош на кромид го држи под контрола нивото на шеќерот и крвниот притисок и вели дека нејзината крвна слика е подобра од онаа на младите!

Advertisement

Подготовка:

Секое утро гответе неколку излупени главици кромид.

Третманот се применува 10 дена без пауза, потоа се прави пауза од 10 дена, а со тоа и најмногу 6 месеци.

Овој природен лек ќе ви ја даде потребната „доза“ на железо, калциум, цинк, манган и кобалт.

Бидејќи расте под земја, кромидот е богат и со природни есенцијални масла, како и со фитинска киселина, за која е докажано дека ги уништува бактериите во белите дробови.

Варената вода со кромид делува благотворно на чиреви, чиреви и респираторни проблеми, а помага и во спречување на бактериски инфекции.

(околу 300 g) со 250 ml вода; нека се вари 8-10 минути. Течноста поделете ја на три дела и испијте еден половина час пред појадок, ручек и вечера.

Забелешка: Пред да користите било каков природен лек, консултирајте се со вашиот лекар.

Advertisement