Со овој трик, секој пат совршено ќе ја погодувате целта.

Кога сте гладни, нема ништо подобро од чинија вкусни тестенини, без разлика дали се работи за карбонара, шпагети болоњезе или макарони и сирење.

Но, премногу често, кога го готвите вашиот оброк, случајно правите премногу тестенини и дел од нив може да отидат залудно.

Контролата на порциите е голем проблем со тестенините, но за среќа, експерт дошол на помош и објаснил како да избегнете да готвите премногу тестенини. Роберта д’Елија, главен готвач во Pasta Evangelists во Лондон, ги сподели своите врвни совети за готвење тестенини, вклучително и колку да се послужат по лице, пренесува Mirror.

Advertisement

Роберта, која по потекло е од Апулија во јужна Италија, рече: „Важно е да ги контролирате вашите порции, ние обично служиме 100 грама тестенини по лице и за да ги зготвите тестенините до совршенство, потребен ви е доволно простор во тавата за тестенините да можат да „танцуваат“ во водата. Додадете 100 гр тестенини во еден литар врела вода и тестенините совршено ќе се сварат и ќе го имате тој ал денте вкус“.

Значи, ако готвите за две лица, ќе ви требаат 200 гр тестенини и два литра вода. А што се однесува до додавањето сол во тавата, количината што ќе ја додадете ќе зависи од тоа дали работите со свежи или суви тестенини, верува таа.

„Солта во водата е клучна за тестенините да имаат најдобар вкус“. Кога готвите свежи тестенини, можете да додадете до 10 g сол на литар вода, но кога готвите суви тестенини, бидете внимателни бидејќи на сувите тестенини им треба подолго време за да се варат. За суви тестенини би ја намалил количината на сол и би додала 5 g на 100 g тестенини и литар вода.

Кога готвите свежи тестенини, имајте на ум дека се потребни само неколку минути, па се зависи од тоа дали ќе ги оставите свежите тестенини малку да се исушат“, објасни таа.

„Ако е малку сув, гответе го околу три минути, но ако е свежо направен и многу свеж, му требаат само две минути. За да проверите дали е готова, ќе можете да ги видите свежите тестенини како лебдат. Веројатно би почекал уште една минута после ова и тогаш таа е дефинитивно подготвена.

Сувите тестенини се лесни, иако зависи од брендот што го користите. Мора да го проверите пакувањето бидејќи секоја марка има различен начин на готвење и различно време. Ако сакате ал денте вкус, едноставно тргнете ја тавата две минути од времето за готвење и ќе го зготвите како Италијанците“, заклучила таа.

Advertisement