Маслото од лук може да ги одржува зглобовите во добра состојба, да ја намали болката и во исто време да ги елиминира многуте проблеми што ги придружуваат овие заболувања.

Елиминира спазам (спазам) на крвните садови, мозокот, коронарна срцева болест, тешкотии при дишењето, е пропишано за склероза. Тоа е одлично средство за проширување на крвните садови.

Познато е дека лукот содржи есенцијално, испарливо масло со состојка која се распаѓа со сечење или притискање на алицин, што му дава специфичен мирис. Исто така, ги разложува маснотиите и има антибиотско дејство. Состојките на лукот вклучуваат витамини А, Б1, Б2 и Ц, цела низа минерали, калиум, калциум, магнезиум и фосфор. Елементи во трагови, бакар, кобалт и манган и други супстанции, вклучувајќи сапонини, флавоноиди, глукозинолати и фенолни киселини.
Рецепт за масло од лук
Ја чистиме главата од лук со просечна големина и го правиме неверојатно ефикасен народен лек. Ставете во стаклена тегла и прелијте со чиста чаша нерафинирано маслиново или сончогледово масло , а потоа ставете го во фрижидер.

Следниот ден, исцедете една лажичка сок од лимон и додадете иста количина масло од лук и измешајте.

Advertisement

Пијте три пати на ден половина час пред јадење. Курсот трае 1-3 месеци, а по едномесечна пауза може да се повтори.

Лук масло за вениМаслото од лук за вени го намалува воспалението, ја подобрува циркулацијата и лимфната дренажа. Употребата на лук индиректно влијае на здравјето на вашите вени.

>> Обвивки за проширени вени-Овој рецепт е за надворешна употреба, односно за подмачкување на заболените вени.

Скршете четири чешниња лук во преса директно во тава. Додадете 120 мл маслиново или друго растително масло по желба. Загрејте ја смесата на средна топлина 3-5 минути. Греењето промовира ослободување на активни супстанции од кромидот во маслото. Повремено мешајте додека парчињата лук не станат жолти и крцкави. Не дозволувајте маслото да зоврие бидејќи така ќе изгубите дел од лековитите својства.

Лук и маслиново масло како лек за зглобовите-Овој природен лек може да ги одржува зглобовите во добра состојба и да ја намали болката. Овој лек за зглобовите се користи со триење на маслото во болни области, на пример, долниот дел на грбот при остеохондроза, болки во грбот или болки во зглобовите во рацете и нозете при остеоартритис. Покриен е со пластична кеса и се загрева преку ноќ. Лукот ја подобрува циркулацијата на крвта во болните зглобови, со што помага да се воспостават нивните функции. Терапијата треба да трае два месеци.

>> Ослободете се од болки во зглобовите по првата употреба

Лук масло за коса-Користете чисто масло од лук за да го намалите опаѓањето на косата. Едноставно масирајте масло од лук директно во скалпот два до три пати неделно. Масирајте го скалпот 5 до 10 минути, а потоа добро измијте ја косата со шампон без сулфат. За да добиете најдобри резултати, загрејте го маслото малку пред да го нанесете на скалпот. Повторете го овој процес неколку недели додека не забележите дека опаѓањето на косата е намалено и дека косата станува посилна и подебела.

Advertisement