Овој природен лек го освежува, подмладува и му ја враќа енергијата на организмот за само неколку денови, а многу лесно се подготвува…

Мешавината од лук, мед и лимон е позната како природен еликсир кој успешно го забавува процесот на стареење. Со оглед на тоа дека состојките се лесно достапни, а воедно се исклучително здрави, вреди да пробате.

Потребни ви е: десет главици лук, сок од десет лимони, еден килограм домашен мед.

Подготовка: Ситно исецкајте го лукот и помешајте го со медот и сокот од десет лимони. Смесата ставете ја во стаклена тегла и оставете ја така да отстои десет дена.

Advertisement

Потоа, консумирајте по една лажица од овој природен еликсир два пати на ден, наутро на празен стомак и навечер по последниот оброк, односно пред да си легнете.

Advertisement