Др. Слаѓана Велков е родена во Скопје, а израсната во Србија. Студирала медицина во Ниш и Скопје, каде и дипломирала.

Работела за Обединетите нации во Македонија, како општ лекар во Итната помош во Врање и во Кувајт како доктор и менаџер за развој на медицината.

Последните неколку години обезбедува бесплатна едукација за самолекување со правилна исхрана и начин на живот. Има одржано над сто предавања, гостувања на радио и ТВ во Саудиска Арабија, Индија, Србија, Македонија, Кувајт, Шпанија, Бугарија и Австралија. Тој е голем поборник за превенција од болести во форма на здрав начин на живот и право на избор да се вакцинира.

Таа тврди дека оваа диета и советите за здрав начин на живот помагаат кај сите болести, а почитувањето на секоја од нив е од големо значење за целосно излекување.

Advertisement

– Во текот на првиот час по изгрејсонце или пред зајдисонце, погледнете го сонцето. Започнете со 10 секунди, зголемувајте за 10 секунди секој ден. Застанете боси на сува земја или бетон додека гледате во сонцето.

– Пијте чиста вода без флуор или филтрирајте ја водата од чешма со обратна осмоза. Најдобрата е природната, изворска нефлаширана вода. Оставете ја водата на сонце неколку часа во проѕирни, безбојни, стаклени шишиња за да ја впие сончевата енергија. Не ја оставајте надвор навечер.

– Бидете физички активни на свеж воздух секој ден. Тоа е еден од најдобрите методи за детоксикација.

– Избегнувајте флуоресцентна светлина.

– Одете боси најмалку 15 минути дневно. Поминете еден час дневно во мир.

– Дишете длабоко на свеж воздух најмалку 20 минути наутро и навечер.

– Спијте помеѓу 10 навечер и 2 часот наутро, бидејќи тогаш нашето тело лачи лековити хормони. Следете го ритамот на Сонцето.

– Избегнувајте да гледате телевизија, филмови и да читате дневни весници. Најдете хоби што ве исполнува, читајте книги, сликајте и слушајте релаксирачка музика.

– Избегнувајте комерцијална козметика, заменете ја со природна.

– Диетата засновајте ја на сурово овошје, зеленчук и житарки, без производи од животинско потекло.

– Ако јадете варен зеленчук, јадете двојно повеќе сиров зеленчук.

– Избегнувајте индустриска храна, особено супи или зачини кои содржат моно натриум глутамат (се наоѓа во речиси секоја солена индустриска храна); користете морска сол и природни билки.

– Избегнувајте диетални производи кои содржат вештачки засладувачи.

– Избегнувајте алкохол, цигари, кафе, црн чај, гуми за џвакање, конзервирана храна или пијалоци.

– Постепено елиминирајте ги сите лекови под надзор на вашиот лекар.

– Избегнувајте синтетички витамини.

– Заменете ги вештачките освежувачи на простории со природни (на пример, лаванда).

– Избегнувајте да го користите вашиот мобилен телефон, да користите слушалки и да го држите телефонот подалеку од вашето тело.

– Бидете позитивни, секогаш имајте насмевка на лицето, тоа ќе го забрза лачењето на лековитите хормони.

– Не размислувајте и не зборувајте негативно за себе или за другите, бидејќи вашата потсвест ги следи вашите мисли. Однесувајте се како да сте здрави.
– Кога простуваме, се ослободуваме од омразата и гневот кои влијаат на лачењето на негативните хормони и го нарушуваат нашето здравје. Со простување на другите, ние самите си помагаме.

– Дури и менталните болести може да се лечат со сурова растителна храна и со сонце.

Мени без производи од животинско потекло од д-р Слаѓана Велков

Појадок: Свеж сок и свежо овошје додека гледате во сонцето.

Ручек: Свеж сок од морков, овошна салата (банана, јаболко, смоква итн.) или салата од зеленчук.

Вечера: Свеж сок од морков, голема салата од зелен зеленчук (марула, брокула, спанаќ, карфиол, целер, моркови итн.). Подоцна навечер, можете да испиете една или две чаши органски сок од јаболко или да изедете парче овошје.

Овој доктор верува дека идеалната исхрана е целосно сурова растителна храна.
Преодна диета за почетници, исто така без производи од животинско потекло

Појадок: Голема чаша сок од портокал, морков или јаболко. Снегулки од разни житарки, додадете една лажица претходно мелен лен, семки од сончоглед и тиква, како и малку сушено овошје. Навечер прелијте ја смесата со вода и оставете ја да отстои преку ноќ. Јадете наутро за појадок додека гледате во сонцето. Можете да јадете и само овошје или домашен леб од пченка или хељда, премачкан со мед.

Ручек: Салата од свеж мешан зеленчук. Супа од зеленчук (варена со малку вода и на тивок оган). Голема чаша сок од јаболко или морков. Печен компир. Свежо варен зеленчук.

Вечера: Менито е исто како и за ручек.

Можете да јадете различен зеленчук и овошје како и различни начини на подготовка на компири и органски интегрален ориз. Помеѓу оброците, можете да пиете свежи овошни сокови, грст натопени преку ноќ, бадеми, јаткасти плодови, семки, како и зеленчук и овошје. Повремено земајте мешунки: грав азуки, боранија, грашок. Гответе на тивок оган.

За подобар вкус користете маслиново масло, морска сол и сув зеленчук. Целосно исфрлете го белото брашно и шеќерот од вашата исхрана, како и нивните производи, месото, рибата, јајцата, млекото и сите видови индустриска и преработена храна. Пијте вода без флуор.
Диета за тешко болни

Болестите се јавуваат поради:

1. Недоволна електромагнетна (сончева) енергија
2. Недостасува Хранливи материи (ГОТВЕНА ХРАНА)

3. Премногу токсини (насобрани во телото со текот на времето)

Според тоа, лекарот препорачува, третманот се состои од следново:

– Поплавете го телото со хранливи материи и сончева енергија.

– Гледајќи во сонцето. Не јадете варена храна најмалку 3 месеци. Подоцна можете да додадете 15 проценти од едноставна варена храна само за вечера (печени компири, интегрален ориз, варен зеленчук), но подобро е да бидете на целосно сурова храна додека симптомите целосно не исчезнат.

– Треба да пиете 13 чаши свеж сок дневно, на секој час: 1 сок од портокал, 4 сокови од зелен лиснат зеленчук, 5 јаболка/морков и 3 сокови од морков. На почетокот, ако не можете да пиете толку сок, можете да пиете помалку, но мора да ги пиете на секој час. Исто така, за првиот ден или два, можете да прескокнете 3 сокови од моркови.

Сокот мора да биде свеж, но ако треба однапред да подготвите сок од морков, можете да го измешате со сок од јаболко за да го заштитите сокот од оксидација. Не голтајте го сокот директно – држете го кратко во устата за да се измеша со плунката.

– Можете да јадете овошје и зеленчук, мали количини претходно натопени бадеми или ореви. Пожелни се и 2 лажици ленено масло дневно или 2 лажици свежо мелено ленено семе.

Лекарот забележува: Оваа брошура е од едукативна природа, не е наменета за дијагностицирање, лекување или спречување на некоја болест. Ако сте болни, побарајте совет од вашиот лекар.

Извор: Атма.

Advertisement