За многу векови, мешавина од мед и цимет е познато дека лекува многу болести во различни култури низ планетата.

Циметот е еден од најстарите зачини познати на човештвото, а историјата на медот е речиси стара колку и човекот. Медот и циметот имаат исклучителни лековити својства и вкус кои, кога ќе се измешаат со моќта на синергија, даваат неверојатен природен супер лек со извонредна моќ, мирис и вкус. Ви пренесуваме листа на болести кои може да се лекуваат со мешавина од мед и цимет:

АРТРИТИС

Неопходно е да се измешаат лажица мед и лажичка цимет во топла вода. Оваа комбинација се пие наутро и навечер. Ако се пие редовно, дури и хроничен артритис може да се излечи.
Една неодамнешна студија на Универзитетот во Копенхаген покажа дека лекарите ги лекувале своите пациенти со мешавина од една лажица мед и половина лажичка цимет во прав пред појадок. Резултатот беше дека во рок од седум дена од 200 третирани луѓе, 73 беа целосно без болка, а за еден месец речиси сите пациенти кои не можеа да одат или да се движат поради артритис почнаа да одат без болка.

Advertisement

ХОЛЕСТЕРОЛ

Луѓето кои имаат висок холестерол земаат две лажици мед и три лажички цимет во прав измешани со половина литар чај, што ќе го намали нивото на холестерол во крвта за 10% во рок од 2 часа. Како и кај пациентите кои боледуваат од артритис, ако оваа смеса се зема 3 пати на ден, може да се излечи хронично зголемениот холестерол.

настинка и грип

Оние кои страдаат од обични или сериозни настинки треба да земаат една лажица млак мед со една лажичка цимет во прав дневно во текот на 3 дена. Месете ја смесата во метален сад сместен во топла вода за да се загрее медот и во него замесете цимет. Пијте веднаш додека е топло без наводнување барем неколку минути. Не го прегревајте медот бидејќи ги губи лековитите својства на над 42 C.

СРЦЕВИ БОЛЕСТИ

Направете маса од мед и цимет во прав и намачкајте ја на леб наместо џем редовно за појадок. Според истражувањата, секојдневната употреба на оваа комбинација, освен што го намалува холестеролот, ги штити крвните садови, го зајакнува срцевиот мускул и го намалува губењето на здивот. Истражувањето било спроведено во домови за стари лица во Канада и Америка кои на своите штитеници им ја дале оваа комбинација која успешно работела на проблемот со крвните садови и срцето.

ПРОБЛЕМИ СО УЛТРАЗВУК И ДИГЕСТИВНИ

Медот и циметот се мешаат во млака вода (лажица мед и чај цимет) и оваа комбинација се зема секое утро на празен стомак.

КОЖНИ ИНФЕКЦИИ ИСИП И ЕКЗЕМА

Медот и циметот се мешаат во еднакви размери и оваа смеса се нанесува на погодените места додека не исчезнат симптомите.

ЛОШ ЗДИВ

Медот и циметот се мешаат во млака вода и оваа смеса се користи за плакнење на устата наутро по миењето на забите.

Инфекции на мочниот меур

Една кафена лажичка цимет и мед разредена во вода или уште подобро еден од чаевите за оваа намена секое утро ја потиснува инфекцијата на мочниот меур.

УМОР

Истражувањата покажаа дека консумирањето на една лажица мед и една лажичка цимет разредена во вода наутро и навечер дава енергија и ги ублажува симптомите на замор.

УНИВЕРЗАЛЕН РЕЦЕПТ КОЈ СЕ ПРЕПОРАЧУВА НА СИТЕ

Најдобар сооднос на мед и цимет за секојдневна употреба според сите рецепти е:

– 1 лажица мед

– 1 кафена лажичка цимет

Можете да ги измешате состојките и да ги оставите да отстојат преку ноќ. Потоа можете да ги намачкате на леб или да ги измешате и измешате во чаша вода или чај. Друга ефикасна комбинација е ако оваа смеса ја измешате со лажица јаболков оцет и сè заедно измешајте во чаша млака вода.

Списокот на придобивки што можете да ги имате со употребата на цимет и мед е навистина голем. Не завршува со списокот на болести што го наведовме. Ви препорачуваме секогаш кога можете да посегнете по оваа одлична комбинација, која покрај одличниот вкус, секако позитивно ќе влијае и на вашето тело.

Извор: здравствен лекар

Advertisement