Тибетската медицина се користи низ целиот свет со векови, наместо официјалната медицина, пред се затоа што Тибетанците се познати како здрав и долговечен народ.Еден од најпопуларните методи е пиење тибетски чај, кој поради својата главна состојка – ѓумбир, има антиинфламаторни, антипиретични и аналгетски својства, а заради други состојки и методи на подготовка, помага да се справите со хроничен замор и чувство на исцрпеност.

Вистинското време да започнете да пиете тибетски чај е сега, бидејќи гради имунитет, спречува настинки и е моќен за борба против вирусот кој наскоро ќе ја започне сезоната.

Состојки: 5 гр рендан ѓумбир, 2 лажици исцеден сок од лимон, 2 лажици мед, малку бибер и анасон, 2 л вода.

Подготовка: Врие провријте ја, извадете тргнете ја од шпотретот и оставете да се излади, а потоа додадете ги сите состојки. Исцедете и пијте по голтка во текот на денот или уште подобро една чаша пред секој оброк.

Advertisement

Оваа количина чај е доволна за три лица, па ако го направите сами, можете да ја намалите количината.

Чајот правете го тазе секојдневно, и не пијте од оној кој ви останал од вчера.

Advertisement