Парче од оваа торта со шолја домашен чај ќе не натера да се зацврстиме на вистински начин

Состојки за манастирска пита:

За кора:

100 гр шеќер; 6 супени лажици џем од кајсии; чаша сецкани ореви; урми и суво грозје; 1/2 l млака вода; сок од портокал и рендана кора; 500 гр брашно; половина лажичка прашок за пециво; кора од лимон; лажичка сода бикарбона; половина кафена лажичка цимет.

Advertisement

Да декорира:

3 супени лажици џем од кајсии; 3 лажици мелени ореви.

Подготовка:

Во длабок сад истурете брашно, прашок за пециво, шеќер, ореви, урми, суво грозје, рендана кора од лимон и портокал, сода бикарбона, џем од цимет и кајсии кои претходно сте ги разредиле со неколку лажици млака вода.

Се убаво измешајте, истурете го сокот од портокал и остатокот од водата, тестото префрлете го во округла калап во хартија за печење, израмнете со лажица и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

Извадете го колачот од рерна, премачкајте го со џем и печете уште 5-10 минути.

Изладениот колач исечете го на кришки, посипете со мелени ореви и послужете со кафе или топло какао.

Advertisement