Познато е дека за да се спречат и излечат многу болести, доволно е да се исчистат цревата од слуз, фекални наслаги и паразити.

За 70 години од животот низ нашите црева минуваат 100 тони храна и 40.000 литри течност, што доведува до заклучок дека во желудникот се таложат 15 килограми фекални наслаги и токсичен отпад.

Тие ни ја трујат крвта и предизвикуваат непоправлива штета на нашето тело.

За фактот дека цревата се контаминирани се докажува честиот запек (запек), нарушен метаболизам, дијабетес, прекумерна или недоволна тежина, болести на бубрезите и црниот дроб, болести на слухот и видот, лоша кожа, коса и нокти и други болести кои се движат од артритис до рак. .

Advertisement

Со помош на клизма може да се исчисти само мал дел од дебелото црево – 40-50 сантиметри, а лекувањето на лаважата на цревата со помош на специјална опрема е скапо, долготрајно и не е безопасно за цревната микрофлора.

Конзумирањето на 1-3 лажици ленено брашно може во рок од 3 недели целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишна слуз, фекални наслаги, паразити, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора!

Овој метод овозможува брзо нормализирање на тежината и согорување на масните наслаги. Позитивно влијае на регулацијата на липидниот метаболизам.

Брашното од ленено семе е способно да ги апсорбира и елиминира токсините во телото и да го намали нивото на холестерол во крвта.
Индикации за употреба:

  • при воспалителни процеси на мукозните мембрани на горниот респираторен тракт,
  • гастроинтестиналниот тракт
  • гастритис, колитис, гастрични и дуоденални улкуси
  • болести на уринарниот тракт, циститис, пиелонефритис
  • прекумерна тежина, нарушен липиден метаболизам

Чистење на цревата со ленено брашно – Рецепт

Конзумирајте ја оваа смеса 3 недели наместо појадок:

Недела 1: 1 лажица брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир

Недела 2: 2 лажици ленено брашно измешано со 100 мл кефир

Трета недела: 3 лажици ленено брашно измешано со 150 мл кефир

Ако купувањето брашно од ленено семе е проблематично, купете ленено семе и сомелете го ситно. Не складирајте неколку дена, семето може да се граничи. Најдобро од сè – нова порција секое утро.

Конзумирајте ја оваа смеса наместо појадок. Не заборавајте да пиете најмалку 2 литри вода дневно. Одлични резултати се постигнуваат со консумирање на медена вода.

Чистењето на цревата на овој начин се врши еднаш годишно.

Advertisement