Појадокот направен од природни и домашни состојки е вистинскиот избор за почеток на денот
Компоненти:

 • 3 рендани компири
 • 3 јајца
 • 2 големи китки свеж магдонос
 • половина лажичка пиперка
 • 1 лажичка лута пиперка
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка сол
 • 200 грама тврдо сирење или моцарела
 • масло
  Подготовка:

Изрендајте ги компирите и потопете ги во вода. За тоа време се сечка магдоносот и се посолува, се додаваат јајцата, биберот и лутата пиперка и се се меша. Компирите процедете ги, додадете брашно и измешајте. Во компирот додадете ги јајцата и магдоносот и сè измешајте.

Во длабока и густа тава ставете масло и добро загрејте го. Додадете половина од смесата и пропржете, па одозгора додајте го сирењето и прелијте го остатокот од смесата. Свртете сè и повторно пржете додека сè не се испржи.

Послужете топло!

Advertisement
Advertisement