Жената решила секое утро да пие чаша топла вода со лимон и мед на празен стомак. Беше упорна во тоа, а својот план успешно го реализираше точно една година, за на крајот да биде воодушевена од позитивните резултати.

Сите сме слушнале за придобивките од лимонот и медот, но сепак ретко кој има навика да ја пие оваа смеса. Сепак, по искуството на оваа жена, го пиете секој ден. Кристал Дејвис одлучила од сопственото искуство да дознае колку е навистина здрава комбинацијата од лимон и мед.

Затоа секој ден пиела топла вода со лимон и мед. Главната причина за оваа одлука била желбата да дознае дали оваа смеса навистина ќе и го подобри здравјето. Резултатот беше толку изненадувачки што таа им го препорача овој пијалок на сите.

Одлична комбинација
Лимонот и медот долги години се користат како природен лек за настинка и грип, иако повеќето луѓе не се сигурни како точно функционира оваа комбинација. Медот е природен лек за настинка поради неговите антибактериски својства. Го зајакнува имунолошкиот систем и го забрзува времето потребно на телото да се опорави од болеста. Лимонот има големи количини на витамин Ц, кој исто така помага во заздравувањето и го зајакнува имунолошкиот систем. Заедно, лимонот и медот се одлична комбинација за борба против досадната настинка, но можат многу повеќе од тоа.

Advertisement

Експеримент
Кристал Дејвис цел живот се бори со настинки и грип. Секогаш кога имала проблем, најчесто се обраќала кон медицинските материјали што ги купувала во аптека. Меѓутоа, еден ден решила да проба топла лимонада со мед која ја пиела секое утро на празен стомак една година. Во текот на тие години таа открила бројни подобрувања во нејзиното здравје, поради што и после тоа време продолжила да ја пие смесата.

Кои беа тие промени? Таа имаше повеќе енергија наутро, па престана да пие кафе за да го задржи вниманието во текот на денот. Таа повеќе немала проблеми со уринарните инфекции бидејќи оваа комбинација е природен диуретик и го поттикнува исфрлањето на токсините од телото. Забележала и дека и се подобрило здравјето на кожата, дека станува сјајна и затегната. Медот го подобрува производството на колаген, додека лимонот ја прочистува крвта. Таа успеала и побрзо да ги изгуби вишокот килограми.

  • Доколку сакате да го пробате овој одличен напиток, ќе ви требаат:
  • сок од половина лимон,
  • една кафена лажичка мед,
  • топла вода.

Оваа смеса пијте ја секое утро кога ќе се разбудите пред појадок. Ефектите нема да се појават преку ноќ, но со текот на времето ќе забележите дека вашиот имунитет е подобрен, како и многу други позитивни ефекти.

Advertisement